Ilustrační FOTO - Pixabay

Otrav dezinfekcí čtyřikrát více

Počet otrav dezinfekčními prostředky v ČR vzrostl letos v době nejsilnějších opatření proti šíření koronaviru oproti loňsku čtyřnásobně. Od poloviny března, kdy byl vyhlášen kvůli koronaviru nouzový stav, do poloviny května bylo zaznamenáno 107 případů požití dezinfekce, o 80 více než za stejné období loni.

Oznámilo to Toxikologické informační středisko při Klinice pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Toxikologické informační středisko nabízí laikům i odborníkům rady v případě různých otrav. Ročně řeší asi 20 000 dotazů, většinou kvůli požití léků nebo čisticích prostředků. »Jsme na leccos zvyklí. Přesto nás enormní nárůst dotazů na dezinfekční prostředky zaskočil,« sdělila vedoucí střediska Daniela Pelclová. Středisko navíc varovalo, že přibývají další nové případy vypití dezinfekce.

Kvůli pandemii koronaviru značně stoupl zájem lidí o nákup dezinfekce k mytí rukou, jejíž používání také v některých zařízeních či obchodech přímo nařídil stát. Takové přípravky jsou ale určeny jen k zevnímu použití. Lidé se podle toxikologického střediska většinou napili dezinfekce omylem, protože si ji přelili do lahví od nápojů. »Naštěstí mají některé přípravky odporně hořkou chuť. Jsou totiž ochuceny nejvíc hořkou látkou na světě, což je denatonium benzolát. Tím většinou odradí konzumenta od dalšího napití,« doplnila.

Objevily se ale také ojedinělé případy, kdy lidé vypili dezinfekci záměrně. V květnu například vyjížděli záchranáři na Berounsku k případu seniorky, která z obavy před koronavirem vypila asi 200 mililitrů dezinfekce. Přípravek u ní vyvolal silné zvracení. Žena pak skončila v hořovické nemocnici.

V loňském roce řešilo Toxikologické informační středisko přes 21 000 dotazů na různé otravy od hub přes rtuť a chemikálie až po hadí uštknutí. Jednoho chovatele hadů třeba v minulém roce uštkl při vyměňování žárovky v teráriu jeho vlastní chřestýš diamantový. Muž musel být přepraven vrtulníkem do nemocnice a jeho stav se postupně zlepšil až po léčbě dvěma typy antisér proti hadímu uštknutí.

Středisko zaznamenalo loni například i otravu amylnitritem, který se používá jako protijed při otravě kyanidy, ale také jako afrodiziakum. Sloučeninu požil muž, který byl poté nalezen v bezvědomí na podlaze sexshopu.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.