Ilustrační FOTO - Haló noviny

Trump si zase pustil pusu na špacír

Americký prezident Donald Trump opět pohrozil přerušením obchodních vztahů s Čínou. »Spojené státy si za rozličných podmínek ponechávají politickou možnost úplného oddělení se od Číny,« napsal Trump na Twitteru v souvislosti s dřívějším vyjádřením amerického obchodního zmocněnce.

Prezidentova slova dala agentura AFP do souvislosti s »krajním napětím mezi oběma předními světovými velmocemi«.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer minulou středu ve Sněmovně reprezentantů naznačil, že Čína až dosud dodržuje obchodní dohodu mezi oběma zeměmi a že spálit všechny mosty mezi Pekingem a Washingtonem není v současnosti možné. »Byla to možnost před lety, ale nemyslím si, že je to (...) rozumná politika,« řekl.

Tvrdé výstupy proti Číně a kritika rozvážnějšího přístupu předchozí vlády prezidenta Barracka Obamy patří k Trumpově strategii pro znovuzvolení do funkce. Trump napadá Peking kvůli koronavirové pandemii, novému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong a zmenšujícím se nadějím, že Čína splní dohodnutý objem nákupu amerického zboží.

Zrušení obchodní dohody by ale znovu spustilo předchozí, téměř dva roky trvající obchodní válku mezi USA a Čínou. A to v době, kdy míra nezaměstnanosti v USA je nejhorší od hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Obchodní jednání mezi USA a Čínou trvala více než dva roky. Ve snaze prosadit své Trumpova administrativa uvalila cla na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu do USA dosahuje 370 miliard dolarů (8,9 bilionu korun). Čína samozřejmě odpověděla odvetnými cly. Spor způsobil ztráty na finančních trzích a zhoršil vyhlídky na globální ekonomický růst ještě dlouho předtím, než vypukla koronavirová pandemie.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.