Ilustrační FOTO - Pixabay

Ceny cukru zvedají pětinové marže řetězců

Stoupající ceny cukru jsou podle pěstitelů řepy i cukrovarníků návratem k normálu, kdy může být výroba rentabilní. Od výrobců stál v dubnu 10,64 korun za kilogram, v obchodech se prodával v průměru za 14,45 Kč/kg. Šlo tak podle Českého statistického úřadu o meziroční zdražení o 16,2 procenta, v květnu pak cena meziročně stoupla o 11,6 % na 14,41 Kč/kg. Ceny cukru od výrobců klesly před dvěma lety po konci výrobních kvót.

Informovali o tom předseda představenstva Svazu pěstitelů cukrovky Čech Otakar Šašek a předseda představenstva společnosti Tereos TTD Oldřich Reinbergr. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha pak poukázal na zvyšující se marže obchodních řetězců. Ta podle údajů svazu činila letos u cukru přes 21 %. Do budoucna očekává Reinbergr přes evropský pokles spotřeby zvyšování cen, protože světová spotřeba roste.

Podle Reinbergra se cukrovarníci v posledních letech ocitli ve ztrátě. »Nejenom my, ale i velké evropské společnosti. Za tu cenu se nedá pěstovat řepa, ani vyrábět cukr,« dodal. V předchozích dvou letech prodávali výrobci tuto sladkou komoditu o více než dvě koruny levněji, nejnižší cena byla na konci roku 2018, kdy se prodával za 8,1 Kč/kg. Slova o ztrátě dokládá také účetní uzávěrka cukrovaru Tereos TTD. Podle dokumentu byla společnost za rok končící loňským březnem ve 180milionové ztrátě, čistý obrat jí klesl o více než 600 mil. Kč na 5,4 mld. Kč. O rok dříve byla v zisku 364 mil. Kč. Do těchto hodnot se ceny cukru dostaly poté, co byly v září 2017 zrušeny evropské výrobní kvóty a na trhu ho tak byl přebytek.

Prodeje se pak podle Reinebergra zvedly i letos při koronavirové krizi, kdy se jím lidé předzásobili pro případ výpadku v zásobování. »Cukr přestal být bílý jed, v březnu jsme ho prodali neuvěřitelné množství,« řekl předseda. Podle něj si mnoho spotřebitelů uvědomilo, že kdyby byla nouze, vezme se mouka, cukr, droždí a něco se upeče. »Bohužel tu to droždí nebylo,« dodal.

Do budoucna se pěstitelé obávají změn v legislativě a tlaku na ústup od přípravků na ochranu rostlin. Plochy cukrové řepy překonaly letos v ČR podle Šaška 60 000 hektarů, loni šlo o 59 212 ha. Tím, že pěstitelé dokážou udržet plochy nad 60 000 ha, byla podle něj neformálně podmíněná i nová dotace, díky které mohou letos získat až 200 mil. Kč. Podle Šaška se ale nevyužije celá. Pěstitelé, kteří likvidují plevelnou řepu mechanicky a nikoliv chemicky, můžou od státu získat až 3788 Kč/ha. Další podpora je v rámci takzvaných citlivých komodit, kdy pěstitelé získali loni 7245,58 Kč/ha proti předloňským 6549,92 Kč. Přestože se plochy cukrové řepy proti době před rokem 1989 snížily zhruba na polovinu, je produkce cukru prakticky stejná, zdvojnásobil se výnos.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.