Ilustrační FOTO - Pixabay

O jádru na konci července

Další kolo americko-ruských rozhovorů ve Vídni o omezení jaderných zbraní se po pondělním jednání uskuteční zřejmě na přelomu července a srpna.

Podle agentury Reuters to oznámil zvláštní zmocněnec amerického prezidenta pro jaderné odzbrojení Marshall Billingslea. USA chtějí budoucí dohodu rozšířit i o Čínu, případně o další jaderné země, s čímž Rusko v zásadě souhlasí, odmítá ale kvůli tomu na Peking tlačit. Čína se k ujednání staví odmítavě. Podle Interfaxu má Rusko na čínském vstupu do jednání zájem a chce, aby případná budoucí dohoda byla postavena na multilaterálních základech.

Mezi Ruskem a USA je nyní v platnosti jediná velká dohoda regulující jaderné arzenály - tzv. nová smlouva START, kterou zástupci obou velmocí podepsali v roce 2010 v Praze (ostatně Barack Obama za to získal Nobelovu cenu míru). Její platnost ale v únoru příštího roku vyprší.

Barack Obama a Dmitrij Medveděv po podpisu smlouvy START II. FOTO - Wikimedia commons

Možné prodloužení stávající dohody Billingslea podle ČTK nevyloučil, zároveň usiluje o pokrok v přípravě nového ujednání. USA budoucí dohodu považují za pojistku proti případným destabilizujícím závodům v jaderném zbrojení. Washington také chce, aby se nová dohoda týkala všech jaderných zbraní, nejen těch strategických, uvedl Billingslea. Uvidíme, nakolik bude čisté prodloužení blokovat Donald Trump, který ve všem dělá pravý opak toho, co kdysi Obama, a to exprezidentovi demokratů natruc.

Rusko podle agentury Interfax nyní ve Vídni nabídlo Spojeným státům moratorium na rozmísťování střel krátkého a středního doletu.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.