Ilustrační FOTO - Pixabay

Banky se topí v penězích jako Skrblík

Vklady na účtech amerických bank od ledna vzrostly o rekordní dva biliony dolarů (47,5 bilionu korun). Vyplývá to z údajů Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC). Jen v dubnu se objem vkladů zvýšil o 865 miliard USD. To je víc, než činil dosavadní rekord za celý rok, upozornil server CNBC.

Více než dvě třetiny z celkové částky nových vkladů získalo 25 největších institucí. Největší americké banky, tedy JPMorgan Chase, Bank of America a Citigroup, v prvním čtvrtletí zaznamenaly mnohem vyšší růst než zbytek odvětví.

»Ať se na to podíváte jakkoli, byl ten růst naprosto mimořádný,« prohlásil analytik Brian Foran ze společnosti Autonomous Research a dodal:. »Banky jsou zaplaveny hotovostí, topí se v penězích jako Strýček Skrblík.«

Existuje několik důvodů, proč jsou největší americké banky hlavními příjemci vkladů. Když jednotlivé státy začaly v březnu s uzavíráním ekonomik, firmy včetně Boeingu a Fordu okamžitě stáhly desítky miliard dolarů z úvěrů a peníze nejprve umístily na účty u bank, které jim tyto půjčky poskytly.

Velké banky také obsluhují značnou část klientů vládního programu půjček pro malé podniky, který má k dispozici 660 mld. USD. Protože banky se většinou snaží postarat o své stávající klienty, peníze se nejprve objevily na bankovních účtech těchto firem, kterým banky půjčky přednostně zprostředkovaly. Instituce známé jako trustové banky, které slouží jako strážci majetku investičních firem BlackRock nebo Fidelity, pak získaly nové vklady, když centrální banka Fed v rámci programu nákupů aktiv koupila cenné papíry jištěné hypotékami za miliardy dolarů.

Tyto obrovské banky mají i nejvíc drobných klientů. Míra úspor dosáhla v dubnu rekordních 33 procent, uvedl americký úřad pro hospodářskou analýzu. Osobní příjmy se v dubnu zvýšily o 10,5 % zejména díky stimulačním platbám a podporám v nezaměstnanosti, které byly v některých případech vyšší než běžný příjem pracovníků.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.