Bydlení je právo

Každý den nacházím v elektronické poště pozvánky na semináře či tiskové konference, které se týkají bydlení v metropoli. Je to palčivé téma, které bude dominantní v blížících se volbách. Objevují se varianty spolkového, komunitního, družstevního a městem zvýhodněného bydlení. Už nikdo hlasitě nerozporuje fakt, že současný přístup musí projít postupnou, ale ve svém důsledku zásadní revizí. Předstihla nás Vídeň a do jisté míry i Berlín, především v podpoře sociálního i obecně dostupného bydlení.

V Praze je už více než dvě desetiletí iluzí masivní výstavba státních, obecních a družstevních bytů. A právě zabrzdění všech tří variant je důsledkem dnešního stavu. Stavu, který i ze slušného nájemníka dělá vazala, například řetězením smluv na krátkou dobu určitou, na kterou nelze sjednat ani pojištění bytu.

V době, kdy se panelákům ještě neříkalo králíkárny, platilo, že člověk nesměl užívat dva byty současně. Bylo to svazující, dalo se toho i zneužívat když se zjistilo, že dotyčný má solidně zařízenou chalupu, ale bránilo to situaci, které se dnes říká fenomén investičních bytů. Alespoň se už slovně uznává, že deformuje bytovou situaci a mnozí komunální politici trochu polohlasně souhlasí s názorem, že byty zkolaudované k bydlení se nesmějí stát předmětem byznysu, jakým je tolik populární krátkodobé pronajímání turistům, které stopnul až koronavir.

Zaujal mě postoj české vlády, která na návrh ministerstva financí vyhlásila cenové moratorium, které neumožňovalo zvyšovat nájemné z bytů po dobu trvání mimořádných opatření. Bylo mi podrobně vysvětleno, že cílem moratoria bylo ochránit nájemníky v době snížené mobility obyvatel, kdy byly omezeny možnosti prohlídek a stěhování. Mimořádná opatření začala platit od 14. či 15. března, ale cenové moratorium bylo schváleno s účinností od 24. dubna. Tedy po jednačtyřiceti dnech. I tak to mělo kladný ohlas u veřejnosti i v médiích. Vláda dala lidem záruku, že v těžkých časech náklady na bydlení neporostou. A z dikce zákona o cenách vyplývá, že lze cenové moratorium vyhlásit maximálně na dvanáct měsíců. S tak dlouhou dobou nikdo rozumný nepočítal, ale krátká doba jeho platnosti šokovala. Skončilo dnem, kdy přestal být omezen volný pohyb osob. Tím prý odpadlo riziko, že by pronajímatel zneužil silnějšího postavení vůči nájemníkovi. A také ujištění, že v současnosti není v zájmu majitelů domů nájemné zvyšovat, a to ani u nově uzavíraných nájemních smluv. Ne všude se tím řídí, pokud mám věřit tomu, že jedna z pražských městských částí zvedla nájemné bezmála o sto procent těm nejpotřebnějším a nechala je čekat na smlouvy pro letošní rok až do poloviny dubna. Teď probíhá šetření, zda bylo vše lege artis, takže detaily až příště.

Petr BURDA


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.9, celkem 18 hlasů.

Petr BURDA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-06-26 01:04
Existuje řešení, dokonce win-win řešení. Stačí do předražených
pražských bytů nastěhovat obyvatele Chanova, Janova a dalších
"vyloučených" lokalit a ceny rázem poletí dolů. Zároveň se
tím pomůže Mostecku, zdevastovanému 30 lety kapitalismu. A pražští
sluníčkáři uspokojí svou (úchylnou) touhu po multikulturním
obohacování.
svaty_vaclav
2020-06-25 09:59
Pamatuji si, jak Havel těsně po kapitalistickém listopadovém puči 1989
coby novopečený československý prezident, ještě před rozbitím
Československa, létal ve vládním vrtulníku Mi-8 nad Jižním Městem v
Praze, aby pak po přistání opřen o popelnici na pražském sídlišti
zkonstatoval, že nově postavené domy jsou králíkárny. To bylo asi tak
vše, co Havel udělal pro řešení bytové situace ve vzápětí
rozbitém Československu, které pomáhal rozbít. „Náš“ velký
„myslitel“ flaška Václav Havel říkal, že Československo již do
žádného vojenského paktu nepůjde. Buďto Havel lhal, nebo to nemyslel
vážně, což je totéž jako lež. Vojáci AČR jsou v současnosti
nuceni podílet se na agresích NATO po celém světě; prý to dělají z
vlastenectví, ale někdo zase říká, že to dělají pro vysoký žold
placený z daní obyvatel rozbitého Československa. Havel byl
kapitalistický lhář a politický hňup, který této zemi jen škodil
jak mohl. Dostával za to pak v cizině metály, tituly a peníze.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.