Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Rusko předvedlo svou vojenskou sílu

Jako ukázka vojenské síly současného Ruska vyzněla vojenská přehlídka uspořádaná na Rudém náměstí v centru Moskvy na počest 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem.

Přehlídka se původně měla konat v tradičním termínu 9. května, ale pandemie si vynutila její odložení. Termín vybral prezident Vladimir Putin se zřetelem na historii: před 75 lety se totiž na Rudém náměstí konala přehlídka vítězných sovětských vojsk.

Přehlídky se zúčastnilo více než 14 000 vojáků, obdobných akcí po celé zemi celkem 64 000, uvedla agentura Interfax. Kromě jedenácti oddílů v historických uniformách a se zbraněmi z dob druhé světové války se představilo také 234 kusů historické a soudobé vojenské techniky, včetně dvou desítek premiér v podobě nejnovějších verzí tanků T-80BVM a T-90M, bojových vozidel pěchoty Kurganěc-25 s kanonem ráže 57 milimetrů a Armata s bojovým modulem Kinžal, obrněných vozů Tajfun-K a Tajfun-VDV či systémů protivzdušné obrany Derivacja-PVO, S-350, Pancir-SM, Buk-M3 či S-300V4. Na přehlídce se také předvedly raketomety Tornado-S, TOS-1A a TOS-2, vozy pro pokládání minových polí ISDM, rakety pobřežní obrany BAL či vůz pro dálkové zneškodňování min Listva. Spolu s ruskými vojáky pochodovaly i spojenecké jednotky, včetně čínských vojáků či jednotky indických Sikhů. Ve vzduchu se předvedlo 75 vrtulníků a letounů.

Bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25. FOTO - Wikimedia commons

Ministerstvo obrany ujistilo, že vojáci se připravovali na přehlídku při dodržování všech hygienických norem. Úřady počítají s testy na koronavirus pro všechny účastníky akce. Kvůli nebezpečí nákazy byl přístup na přehlídku omezen. Některá města, například Čeljabinsk, Irkutsk, Pjatigorsk či Simferopol, hromadné oslavy válečného vítězství zrušila, připomněla agentura Interfax.

Ukázka ruské vojenské síly má podle komentátorů vyvolat vlastenecké nadšení ruských voličů, kteří přistoupí k urnám v celostátním referendu o ústavních změnách. Volby vyvrcholí 1. července. Ze zahraničních hostů přehlídce z hlavní tribuny přihlíželi prezidenti Běloruska, Kazachstánu, Moldavska, Tádžikistánu a Uzbekistánu, srbský prezident Aleksandar Vučič či srbský zástupce ve vedení Bosny Milorad Dodik. Kvůli protinákazovým opatřením byly tribuny zaplněny jen ze třetiny. Účast na květnové přehlídce původně přislíbil i český prezident Miloš Zeman, v novém termínu se ale defilé nezúčastnil s odvoláním na opatření v souvislosti s pandemií.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 11 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


svaty_vaclav
2020-06-25 10:29
Rusové brání Evropu proti světové rozpínavosti USA a agresivního
paktu NATO. Ruská protivzdušná a protiraketová obrana tvoří účinný
evropský protiraketový deštník proti americkým raketám a americké
agresi. Ruské raketové systémy S-300, S-400 a S-500 nemají ve světě
konkurenci. Rusové nejsou okupanty jako USA, které okupují svými
vojenskými základnami polovinu světa. Výjimkou jsou Poláci, kterým
najednou rostou ramena, když teď budou mít na svém území USA
vojenské základny (zatím americká vojenská základna Donalda Trumpa) a
americké rakety a radary. Dokonce za to chtějí Poláci dobrovolně
platit Američanům miliardy dolarů, za dobrovolné americké základny na
svém území. Poláci by nejraději válčili na všechny strany, proti
Rusku už jim to asi nestačí. Je otázka, kdy začnou Poláci zase mít
územní požadavky vůči rozbitému Československu, jako za 2. sv.
války.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.