Ilustrační FOTO - Pixabay

Poslanci požadují ustoupení od anexe

Více než tisíc poslanců parlamentů evropských zemí vyzvalo v otevřeném dopise Izrael, aby ustoupil od chystané anexe židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Plán podle nich budí »vážné obavy«, Izrael by měl počítat s následky svého jednání, napsala stanice BBC. Zveřejnění dopisu v několika evropských denících přichází týden předtím, než by proces anexe mohl začít. Podle koaliční smlouvy, která minulý měsíc vedla k vytvoření nové izraelské vlády, se o anexi může začít hlasovat v parlamentu od 1. července.

Rozšíření izraelské svrchovanosti na palestinská území s izraelskými osadami je projektem dlouholetého premiéra Benjamina Netanjahua a je v souladu s velice kontroverzním a odmítaným plánem amerického prezidenta Donalda Trumpa na řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Pokud bude anexe schválena, Izrael by zabral až 30 % Západního břehu, tedy území, s nímž Palestinci počítají pro svůj budoucí stát. Palestinská samospráva krok rozhodně odmítá.

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval Izrael, aby se vzdal záměru anektovat oblasti s izraelskými osadami na okupovaném palestinském Západním břehu Jordánu. Pokud se anexe uskuteční, bude to podle Guterrese nejen nejvážnější porušení mezinárodního práva, ale vážně to poškodí i naděje na obnovu izraelsko-palestinských rozhovorů.

V dopise zaslaném ministerstvům zahraničí evropských zemí varuje 1080 poslanců z 25 evropských zemí, že jednostranné zabrání části Západního břehu může být »osudné pro vyhlídky na mír mezi Izraelem a Palestinou a bude v rozporu s nejzákladnějšími pravidly, jimiž se řídí mezinárodní vztahy«. Zdůrazňují také, že má potenciál destabilizovat celý region.

Signatáři upozorňují, že ponechání anexe bez kritické odezvy povzbudí další státy k řešení svých územních nároků »bez ohledu na základní principy mezinárodního práva«.

Podle BBC se jedná o doklad rostoucího mezinárodního tlaku na Izrael, aby od anexe upustil. Iniciátorem dopisu je bývalý předseda izraelského parlamentu Avraham Burg spolu s třemi dalšími izraelskými veřejnými osobnostmi, které podporují takzvané dvojstátní řešení izraelsko-palestinského sporu.

Plán Izraele na připojení části palestinských teritorií v květnu odsoudili v novinovém článku také šéf české diplomacie Tomáš Petříček a jeho dva předchůdci v ministerské funkci Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg. Záměr by byl podle nich porušením mezinárodního práva a do budoucna by vyloučil vytvoření samostatného palestinského státu. Petříčka za tento krok kritizovali prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.