Ilustrační FOTO - Pixabay

Vir se dál šíří

V USA za varování expertů a veřejných činitelů pokračuje nepříznivý vývoj statistik o epidemii nemoci COVID-19. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) i deník The New York Times (NYT) hlásí kolem 35 000 nově zjištěných nákaz v zemi, což je nejvyšší 24hodinový součet od konce dubna.

Absolutní rekord opět zaznamenal Texas, když ohlásil přes 5000 nových infekcí. Celková bilance známých nakažených se v USA po týdnech rušení restrikcí přiblížila ke 2,35 milionu. Trend je v této souvislosti na vzestupu od poloviny června zejména kvůli prudkému nárůstu počtu případů v Texasu, Arizoně, na Floridě a několika dalších státech.

Vývoj bilance obětí byl ještě minulý týden příznivý, za úterý ovšem JHU a NYT zaregistrovaly na 830 úmrtí, tedy více než o týden dříve. Celkově jich je hlášeno už přes 121 000.

Úřady v různých koutech země v úterý reagovaly novými opatřeními a vyzývaly k dodržování zásad boje proti viru SARS-CoV-2. Texaský guvernér Greg Abbott na obyvatele druhého nejlidnatějšího státu USA apeloval, aby skoro dva měsíce po zrušení povinné izolace minimalizovali vycházení na ulici. Místní úřady podle televize CNN hlásí, že hospitalizace přibývají dosud nejrychlejším tempem.

Lehkovážný prezident

Se zhoršující se epidemickou situací v USA rychle roste počet kritických vyjádření na adresu státních i federálních orgánů. Někdejší šéf Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Tom Frieden v rozhovoru se CNN uvedl, že reakce amerických úřadů pokulhává například v rozsahu trasování kontaktů nakažených lidí. Leana Wenová, která měla v minulosti na starosti veřejné zdraví ve městě Baltimore, zase soudí, že preventivní opatření se v USA rušila příliš rychle a že státy se na tento proces nepřipravily dostatečně.

Komentátoři NYT pak ve společném textu uvádějí, že ačkoli COVID-19 v zemi dál řádí, v nejvyšších patrech americké politiky se problém dál přehlíží. »Prezident (Donald Trump) a jeho nejvěrnější stoupenci se stále chovají, jako by koronavirus mohl zmizet ze světa, když budou jeho závažnost ignorovat,« napsali. Lídrům federální vlády prý lehkovážný přístup ulehčuje skutečnost, že »pandemie páchá největší škody za zdmi věznic, domovů pro seniory a továren na zpracování masa«.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.