Ilustrační FOTO - Pixabay

Západ má stále větší zájem o čínské firmy

Zahraniční kapitál má o čínské firmy čím dál větší zájem. Za uplynulý rok a půl vstupovaly zahraniční podniky do těch čínských navzdory politickému napětí rekordním tempem, který nemá v předchozím desetiletí obdoby.

Vyplývá to ze zprávy konzultační společnosti Rhodium. Fúze a akvizice přitom zahrnují i citlivá odvětví, jako jsou finance a vyspělé technologie, poznamenal server CNBC.

Čínská vláda postupně otevírá sektory, do nichž mohou vstupovat zahraniční podniky. Uvolňuje také restrikce ohledně provozu podniků, které vlastní zahraniční subjekty.

»Většina této aktivity připadá na americké a evropské firmy, které využívají zvolnění omezení zahraničního vlastnictví a sázejí na čínskou spotřebitelskou poptávku,« uvádí zpráva společnosti Rhodium. Mnoho zahraničních finančních institucí kupuje vysoké podíly ve svých společných podnicích s čínskými partnery a žádají o udělení licence, aby mohly více působit na čínském trhu.

Rostoucí zájem zahraničních firem o Čínu kontrastuje s růstem geopolitického napětí. Peking a Washington spolu vedly téměř dva roky celní válku. V polovině ledna ale napětí polevilo, když obě země podepsaly první fázi dohody o vzájemném obchodu. Nyní se ale opět stupňuje.

Z dat tamního ministerstva obchodu vyplývá, že čínské firmy v atmosféře ekonomického a geopolitického tlaku méně investují v jiných zemích. Zahraniční investice v Číně se proti tomu v květnu meziročně zvýšily o 7,5 procenta na 68,63 miliardy jüanů (přes 230 miliard korun).

Podle společnosti Rhodium stojí za investicemi do některých segmentů čínské ekonomiky skutečnost, že tamní firmy se v daných oborech staly světovými lídry, k čemuž částečně přispěl vzestup start-upů a podpora od čínské vlády. »Poprvé je pro zahraniční investory atraktivnější kupovat technologická a průmyslová aktiva, než začínat od nuly,« napsali autoři zprávy.

Společnost Rhodium upozornila na několik fúzí a akvizic. Například německá automobilová skupina Volkswagen v květnu oznámila, že koupí za 1,1 mld. eur (29,3 mld. Kč) podíl 26,5 % ve výrobci baterií pro elektrická auta Guoxuan High-tech. Dohodla se též na nákupu 50procentního podílu v mateřské společnosti výrobce aut Anhui Jianghuai Automobile Group (JAC Motors) a na zvýšení podílu ve stávajícím společném podniku na výrobu elektrických aut s JAC na 75 % z nynějších 50 %.

Americký výrobce nápojů a pochutin PepsiCo zhruba za 700 milionů dolarů (16,6 mld. Kč) kupuje čínskou značku Be & Cheery. Americká banka JP Morgan pak asi za jednu miliardu dolarů přebírá plnou kontrolu nad původně společným podnikem svého investičního fondu.

Francouzská finanční skupina AXA loni v prosinci oznámila, že dokončila odkup svých akciích za 4,6 mld. jüanů od čínských akcionářů, a stala se tak největší zahraniční společností v oblasti pojištění majetku a odpovědnosti za škodu.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.