Ilustrační FOTO - Pixabay

Hamás: Anexe = vyhlášení války

Izraelská anexe částí okupovaného palestinského Západního břehu Jordánu bude znamenat »vyhlášení války« Palestincům, varoval Abú Ubajdá, mluvčí Brigád Kásam, ozbrojeného křídla palestinského hnutí Hamás, které po vítězných volbách v minulé dekádě vládne v Pásmu Gazy.

Jak dodal, Izraelci budou svého kroku hořce litovat. Nová izraelská vláda by měla začít o skandální anexi jednat 1. července.

Zločinecký projekt

Izraelský plán představuje podle mluvčího »největší krádež palestinského území za desetiletí«. Jak Ubajdá uvedl, jde o zločinecký projekt. »Nebudeme příliš mluvit a vydávat další prohlášení. Chceme jen těm, kteří stojí za okupací, jasně říct, aby tomu rozuměli: Hnutí odporu považuje toto rozhodnutí za vyhlášení války palestinskému lidu. Hnutí odporu bude v této válce loajálním a věrným strážcem, který bude bránit svůj lid, jeho území a svatyně,« citoval z prohlášení mluvčího izraelský list The Jerusalem Post.

Rozšíření izraelské svrchovanosti na palestinská území s izraelskými osadami je projektem dlouholetého pravicového premiéra Benjamina Netanjahua a je důsledkem nesmyslného jednostranného plánu kontroverzního amerického prezidenta Donalda Trumpa na řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Pokud bude anexe schválena, Izrael by zabral až 30 % Západního břehu, tedy území, s nímž Palestinci počítají pro svůj budoucí stát. Také oficiální palestinská samospráva krok rozhodně odmítá.

Nejvážnější porušení mezinárodního práva

Izraelský plán podle ČTK ve středu zkritizoval i generální tajemník OSN António Guterres. Židovský stát vyzval, aby se svého záměru vzdal. Pokud se anexe uskuteční, bude to podle něj nejen nejvážnější porušení mezinárodního práva, ale vážně to poškodí i naděje na obnovu izraelsko-palestinských rozhovorů.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 14 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-06-27 09:03
O nic přece nejde, jen o pár osad, jen prstíček, ručičku ... a potom
se uvidí. Bohužel, prázdné hlavy táhnou nahoru i mezi Zemanovými
"přáteli".
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.