Ilustrační FOTO - Pixabay

Nesmyslné plány Evropské komise

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) znovu zkritizoval nový plán Evropské unie, podle kterého by měla klesnout spotřeba pesticidů do roku 2030 o polovinu. Česko už v posledních letech spotřebu snížilo o více než čtvrtinu, uvedl na Žofínském fóru v Praze.

»U nás spotřeba pesticidů za poslední roky klesla o 27 procent, ve Francii vzrostla ve stejném období skoro o 40 procent, a třeba v Rakousku dokonce o 53 procent. Spolu s Portugalskem a Irskem patříme mezi ty unijní země, kde objem prodaných prostředků proti škůdcům klesá nejvíce,« řekl Toman. Podle ministra se už nyní v ČR používá méně pesticidů a umělých hnojiv, než je průměr EU, a také méně než v některých západních evropských státech. Ministerstvo pak také například argumentuje snižováním spotřeby glyfosátu, který se v ČR komerčně prodává pod názvem RoundUp. V roce 2014 činila 858 510 kilogramů, předloni šlo o 558 837 kilogramů. Za pět let tak klesla o více než třetinu.

Evropská komise plánuje výrazně snížit používání chemických pesticidů a hnojiv v evropském zemědělství, které by v následujícím desetiletí mělo omezit svůj negativní vliv na klimatické změny. Počítá s tím zemědělská strategie, kterou EK zveřejnila v druhé půli května. Do roku 2030 se má podle ní používat jen polovina současného objemu prostředků proti škůdcům. Až čtvrtina zemědělské půdy má v té době patřit organickému farmaření, což vítají ekologické organizace, ale kritizují někteří zemědělci.

Podle bývalého prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska je potřeba nápady Evropské komise napravit. Pokud projdou a budou se po ČR vyžadovat, nemá podle něj smysl v EU zůstávat. Jandejsek dodal, že stejně nesmyslná je podpora ekologického zemědělství, pokud se nezvětší jeho produkce. Nyní je v ekologickém zemědělství skoro 15 procent půdy, její produkce proti konvenčnímu hospodaření v ČR ale činí jediné procento. Nedá se také podle něj hovořit o jednotném evropském trhu, protože zakládající evropské státy mají vyšší podpory a míru spolufinancování ze státních rozpočtů než ČR.

Zdeněk Jandejsek. FOTO - Haló noviny

Česko patří mezi trojici zemí Unie, kde nejvíce klesá objem prodaných pesticidů. Vyplývá to z červnové zprávy evropského statistického úřadu Eurostat, podle níž se v Česku mezi lety 2011 až 2018 snížil prodej prostředků proti škůdcům o více než čtvrtinu. Výrazně naproti tomu vzrostl v Rakousku, na Slovensku či ve Francii. Celkově zůstal roční objem prodaných pesticidů v EU bez výrazných změn.

Podle Eurostatu v sedmi unijních zemích prodávaných pesticidů ubylo už v letech 2011 až 2018. Statistice vévodí Portugalsko, kde se předloni prodalo o 43 procent prostředků proti škůdcům méně než před devíti lety. Následuje Irsko s 28 procenty a Česko s 27 procenty.

Toman také zopakoval, že ČR se snaží prosadit dobrovolné omezení maxima pro platby podle velikosti farmy.

Do budoucna by se mělo také více peněz dávat do pozemkových úprav, v následujících deseti letech jich chce stát každoročně udělat 150 s náklady 34 miliard korun. Za posledních dva roky stát dal na pozemkové úpravy 3,9 miliardy korun.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 10 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Vladimir.novak1
2020-06-26 10:19
K Prokopic.Karel.Tohle je ideál poslance,člověk který něčemu rozumí
a prožil zemědělství v praxi,není to politik,co umí jen kecat..KSČM
by se měla zbavit Kováčika.
Prokopic.Karel
2020-06-26 09:07
Pocházím ze zemědělské rodiny, zemědělství jsem studoval a nemalou
část praxe vykonával v zemědělství. Dovolte mi nesouhlasit. Uvedu
několik příkladů: 1/když nyní postříkají například kukuřici
nebo milovanou řepku těmi chemikáliemi, tak tam nenajdete takřka
žádné tzv. plevelné rostliny, jako tomu bývalo dříve. Je to chyba.
2/Už se vám stalo, že jste jeli kolem lánu pšenice a především na
kraji (kam ty postřikovače nedosáhly) je ohromný výskyt vlčího máku
- to také nepamatuji. Něco to říká o podstatě ošetřování půdy.
2/Prošel jsem se minulý týden po našich polích (která pronajímáme
ZD) a setkal jsem se tam s houfy malých, ještě nezkušených myšek.
Hluboká orba je zřejmě moc drahá, že? 3/Dříve nepředstavitelné
lány řepky jsou opravdu takřka celoročně "půdokryvné", jak
si pochvalují dnešní zemědělští (ne zlepšovatelé) zhoršovatelé.
Nepotkal jsem tam jediného ptáčka zpěváčka. 4/Ve škole jsme se
učili o osevních postupech, kam patřily brambory, jetel, řepa krmná i
řepa cukrovka. Ach kde ty loňské sněhy jsou........ 5/Vsakování vody
do udusané půdy se nedaří, nejsou meze, remízky atd. A NIKOMU TO
NEVADÍ.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.