Ilustrační FOTO - Pixabay

Nejhůř jsou na tom letos meruňky a třešně

Letošní sklizeň ovoce v České republice bude kvůli jarním mrazům opět slabá. Předpověď hovoří o 134 798 tunách. V porovnání s loňskou velmi nízkou sklizní by měla sice vzrůst o 3,8 procenta, ale proti průměru posledních pěti let bude propad činit 12 %. Razantní pokles úrody se čeká u meruněk.

Vyplývá to z odhadu sklizně provedeného k 15. červnu Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ).

»Poškozené jsou zejména meruňky a třešně, škody ale budou i u dalších ovocných druhů,« řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Mrazy zasáhly ovocné sady v několika vlnách v březnu a v dubnu. Úrodu ovoce přitom srazily i v roce 2019.

Kromě mrazů se však podle mluvčí ÚKZÚZ Ivany Krškové na letošní úrodě negativně projeví i silné deště a krupobití, které ČR zasáhly v minulých týdnech. »Z tohoto důvodu lze očekávat pokles výnosů a kvality produkce, což se může projevit již v odhadu sklizně jádrovin k 1. září,« uvedla Kršková.

Sklizeň jablek, která jsou u nás hlavním ovocným druhem, by měla letos vzrůst o osm procent na 111 232 tun. Proti pětiletému průměru by však měla být úroda jablek o 12 % nižší. Meziroční poklesy sklizně čekají pěstitelé jablek ve středních a východních Čechách. »Očekáváme, že kvůli mrazům bude vyšší podíl jablek určených na průmyslové zpracování,« řekl Ludvík.

Mrazy významně srazily úrodu meruněk a třešní, a to hlavně na Moravě. Produkce meruněk by se měla letos propadnout meziročně o 75 % na 525 tun. Mrazy výrazně snížily i úrodu třešní, u nichž ovocnáři čekají meziroční pokles téměř o 50 % na 1126 tun. »Není přitom vyloučeno, že kvůli nedávným dešťům půjde úroda třešní proti odhadu ještě o polovinu dolů,« řekl Ludvík.

Sklizeň višní by měla meziročně klesnout o 12 % na 5079 tun. U hrušní se čeká nárůst o dvě procenta na 6397 tun. Opět velmi slabá úroda necelých 500 tun se čeká u broskví, které se v ČR přestávají pěstovat. Ještě v polovině 90. let minulého století se roční sklizeň broskví pohybovala na úrovni 11 000 tun. Pěstování broskví u nás neuneslo konkurenci dovážených broskví z Itálie, Řecka a Španělska.

Z dlouhodobého pohledu si nadále dobře stojí pěstitelé švestek. Jejich úroda by měla sice meziročně klesnout o osm procent na 8389 tun, ale v porovnání s pětiletým průměrem se čeká nárůst o pět procent. U švestek se projevují nové výsadby.

Loni ovocnáři odhadli ztráty kvůli poklesu produkce a zhoršení kvality asi na 200 milionů korun. Od státu na kompenzace škod z mrazů dostali přiděleno 50 mil. Kč. Úrodu mrazy v ČR decimovaly i v letech 2017, 2016 a 2011. Proti škodám z mrazů se přitom nelze pojistit.

Případné kompenzace škod z letošních mrazů budou podle Ludvíka věcí dalších jednání. Uvedl, že finanční objem celé sklizně ovoce v ČR se pohybuje kolem 1,5 miliardy Kč. Desetinový pokles sklizně tak znamená výpadek v tržbách kolem 150 mil. Kč. Ne všechny ovocnářské podniky jsou však postiženy stejně.

Výpadek tržeb by ovocnářům mohly částečně kompenzovat vyšší ceny ovoce, zejména meruněk a třešní. Například letošní sklizeň meruněk v Evropě bude především kvůli mrazům nejnižší za posledních 17 let, což se odráží i v cenách. Nynější nadprůměrné ceny jablek na úrovni 42 Kč za kilogram půjdou s novou sklizní dolů, očekává Ludvík.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.