Ilustrační FOTO - Pixabay

Remdesivir schválen k léčbě COVID-19

Evropská léková agentura (EMA) po zrychleném hodnocení přínosů a rizik doporučila, aby byl přípravek remdesivir podmínečně schválen k léčbě pacientů s nemocí COVID-19. Jeden z výborů úřadu přípravek americké společnosti Gilead Sciences doporučil pro pacienty starší 12 let se zápalem plic, kteří potřebují dodatečné dávky kyslíku.

Remdesivir budou moci pod názvem Veklury předepisovat lékaři v Evropské unii, jakmile to odsouhlasí Evropská komise (EK). Ta se obvykle řídí doporučením výboru, který nyní léčbu remdesivirem schválil, poznamenala agentura Reuters. Podle agentury DPA lze rozhodnutí komise očekávat v nejbližších týdnech.

Evropská podpora WHO

Francie a Německo přislíbily na rozdíl od Trumpových USA politickou a finanční podporu Světové zdravotnické organizaci (WHO) v boji proti koronaviru. Berlín uvedl, že letos přispěje rekordní půl miliardou euro (13,4 miliardy korun). Spojené státy v dubnu přitom oznámily zastavení financování organizace.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na tiskové konferenci uvedl, že agentura s pomocí Francie a Německa obdrží finanční prostředky a politickou podporu, kterou potřebuje.

Francie uvedla, že vynaloží 90 milionů eur (2,41 miliardy korun) na výzkumné centrum WHO v Lyonu a dalších 50 milionů eur (1,34 miliardy korun) na další výdaje organizace. »Jsem pevně přesvědčen, že svět potřebuje více než kdy jindy multilaterální organizaci,« řekl francouzský ministr zdravotnictví Olivier Veran. »Potřebujeme globální odpověď (na COVID-19) a poskytnout ji může pouze WHO,« dodal, aby tak uštědřil politickou facku Trumpovi, který dokonce v rámci předvolebního populistického šetření v květnu přerušil s WHO jakékoli styky.

V Ischglu 42% promořenost

V rakouském alpském středisku Ischgl, které bylo ohniskem nákazy v zemi, má protilátky na koronavirus vyvinuté více než 42 % obyvatel. Jen zlomek byl přitom již dříve pozitivně testován na COVID-19. Vyplývá to z rozsáhlé studie Lékařské univerzity v Innsbrucku, o níž informovala ČTK.

»Jedná se o dosud nevyšší naměřený podíl lidí z jednoho místa, kteří s infekcí přišli do kontaktu,« řekla ředitelka virologického institutu na univerzitě Dorothee von Laerová. Protilátky v krvi platí za důkaz prodělané infekce. Navzdory vysokému podílu lidí s protilátkami ale nelze říci, že by tu dosáhli tzv. kolektivní imunity. Pokud se nákaza vrátí, bude rozhodující dodržování karantény a společenského odstupu, upozornila Laerová.

Otevřeli Eiffelovu věž

Eiffelova věž přivítala první návštěvníky po třech měsících od svého uzavření v důsledku protikoronavirových opatření. Podle agentury Reuters šlo o nejdelší uzávěru světoznámé turistické atrakce od 2. světové války. Otevření doprovázejí přísná hygienická opatření. Až do začátku července se návštěvníci dostanou na 324 metrů vysokou věž pouze po schodech.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.