Prezident Vladimir Putin. FOTO - Wikimedia commons

Referendum v plném běhu

Ruští voliči začali v referendu hlasovat o změnách ústavy, které by mj. mohly otevřít prezidentu Vladimiru Putinovi cestu k setrvání u moci až do května 2036.

Do ústavy mají být zapsány také některé konzervativní hodnoty, včetně zmínky o Bohu, manželství jako svazku muže a ženy, ale také možnost, že by Rusko napříště nemuselo plnit všechna rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Hlasování skončí 1. července.

Podle původního plánu mělo referendum skončit 22. dubna, ale kvůli pandemii COVID-19 bylo hlasování odloženo. V situaci, kdy v Rusku denně přibývají tisíce nových případů k více než 600 000 nakažených, se úřady snaží o maximálně bezkontaktní hlasování, včetně jeho rozložení do více dnů. Pro přibližně 110 milionů oprávněných voličů jsou k dispozici roušky a dezinfekce a například v Moskvě a v Nižním Novgorodu bude možné hlasovat po internetu.

Ruské zákony podle ČTK umožňují odevzdat hlas v předstihu ještě před stanoveným termínem. Již 10. června tak začalo celostátní hlasování na lodích plavících se na mořích, na polárních stanicích a v těžko dostupných či vzdálených končinách ve 38 z 85 ruských regionů; 15. června začali hlasovat Rusové žijící v cizině, připomněl list Kommersant.

S návrhem první ústavní reformy od přijetí základního zákona v roce 1993 přišel na počátku roku Putin. Návrh pak schválili poslanci a senátoři, poté též zákonodárné sbory všech 85 ruských regionů. Pak ho podepsal prezident a předal ústavnímu soudu, který usoudil, že návrh neodporuje základnímu zákonu.

Součástí změn je i návrh poslankyně a první kosmonautky světa Valentiny Těreškovové, který umožňuje Putinovi ignorovat dosavadní ústavní omezení a znovu kandidovat na prezidenta v roce 2024.

KPRF proti změnám

Komunistická strana, která tradičně podporuje Putina ve všech klíčových otázkách, se postavila proti změnám v ústavě, upozornila agentura Reuters. Putin podle šéfa komunistů Gennadije Zjuganova už má »více moci než car, faraon a generální tajemník komunistické strany dohromady«.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 17 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-06-27 09:12
Jeden osvícený "car", s nepopíratelnými výsledky je zdaleka
lepší volba než banda chamtivých hlupákú střídajícich se u koryta.
A co konkrétně mají Zjuganovovi komunisté proti navrhovaným změnám
by HaNo mělo konkretizovat a zveřejnit. Snad nepůjdou proti vůli lidu.
fronda
2020-06-26 00:49
To je chyba. I sebelepší státníci časem začínají trpět pocitem
geniality a nenahraditelnosti. Čeho všeho bychom byli ušetřeni, kdyby
včas odešli Stalin, Brežněv nebo Filip. Ostatně, ten Zjuganov je tam
asi ze všech nejdéle.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.