Ilustrační FOTO - Pixabay

Světový obchod podle lepšího scénáře

Světový obchod se zbožím zaznamená ve druhém čtvrtletí podle předběžných odhadů propad meziročně o 18,5 procenta. Uvedla to Světová obchodní organizace (WTO). Znamená to, že se díky rychlé reakci vlád nenaplní nejhorší scénář, který organizace očekávala.

WTO v dubnu prognózovala, že světový obchod kvůli pandemii letos klesne o 13 až 32 %. Na příští rok pak předpovídala růst o 21 až 24 %. Aktualizovaná data k tomu ale WTO nyní neposkytla, podotkla agentura Reuters. V 1. čtvrtletí světový obchod kvůli dopadům koronaviru klesl asi o tři procenta.

Šéf WTO Roberto Azevedo poznamenal, že vlády reagovaly rychleji než za krize v letech 2008 až 2009. Podpora příjmů také povzbudila spotřebitele, aby dál utráceli. Některá odvětví, například automobilový průmysl, prudce propadla, zatímco jiná, jako je elektronika, si vedla dobře.

Pokud bude světový obchod se zbožím růst tempem 2,5 % za kvartál, mohla by se naplnit optimistická prognóza celoročního poklesu o 13 %. I tento vývoj by ale překonal dopady finanční krize z roku 2009, kdy se světový obchod snížil o 12,5 %.

WTO nicméně varuje, že oživení světového obchodu se zbožím, které se čeká příští rok, by mohl utlumit pomalejší růst, obchodní omezení či druhá vlna pandemie. Obchod by pak mohl vzrůst jen o pět procent, což by značně zaostávalo za situací před pandemií. Důležitou roli sehrají měnová, fiskální a obchodní rozhodnutí.

Ještě loni v říjnu WTO předpovídala, že letos obchod vykáže růst o 2,7 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.