Ilustrační FOTO - Pixabay

Odklad splátek ruší téměř třetina lidí

Přes 30 procent lidí, kteří požádali o odklad splátek dluhů, své žádosti ruší a začíná řádně splácet. Jako důvod uvádějí, že u nich nenastal očekávaný razantní propad příjmů.

Vyplývá to z dat inkasní agentury M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky velkých firem.

Lidé chtějí umořit co největší část dluhu pro případ, že by se v budoucnu stala nějaká negativní událost, která by způsobila kolaps ekonomiky. Dalším důvodem pro splácení v řádných termínech je obava, že věřitelé zohlední neschopnost splácet v hodnocení dlužníků při žádosti o půjčku nebo nákup na splátky.

Dlužníky podle průzkumu M.B.A. Finance uklidnilo uvolňování opatření proti šíření koronaviru, poměrně malý nárůst nezaměstnanosti a viditelná podpora ekonomiky v České republice i v okolních zemích, na kterých je výkon českého hospodářství závislý. Lidé vidí, jak je krize bezprostředně ovlivnila, dokážou zvážit svoje finanční možnosti a raději omezují zbytné výdaje, aby mohli splácet, uvedla agentura.

Nejčastěji dlužníci odvolávají žádosti o odklad plateb u částek nad 10 000 korun, protože několikaměsíční odklad pro ně nic neřeší. »Po prvních odhadech ekonomického propadu, které předkládaly katastrofické vize, jsme očekávali rychlý nárůst počtu neplatičů. To se zatím nenaplnilo, naopak věřitelé nabídli dlužníkům mimořádné úlevy, které dost lidí využilo. Situace se nyní uklidňuje, chod společnosti se pomalu vrací k normálu, a tak třetina dlužníků začala opět splácet,« uvedl provozní ředitel M.B.A. Finance Jakub Zetek.

Prognóza OECD sice předpovídá letošní pokles tuzemského hrubého domácího produktu o 9,6 procenta, ale v dalším roce už očekává ekonomický růst o 7,1 %. Podle Zetka ale není na místě předčasný optimismus. Z minulé krize má zkušenost, že nezvladatelné dluhy se výrazně projevily s více než půlročním zpožděním. »Pokud se do té doby neoživí výroba a služby, spotřební kolotoč se zadrhne, a polovina domácností nebude mít na své závazky,« dodal.

Přibližně stejné procento klientů ruší odklady splátek také v bankách. Česká národní banka na začátku června evidovala téměř 350 tisíc žádostí, na základě kterých dostalo odklad splátek 308 000 klientů. Z toho dvě třetiny tvořily odklady spotřebitelských úvěrů, jednu čtvrtinu hypotéky a zbylých pět procent byly půjčky firem.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.