Ilustrační FOTO - Haló noviny

Rozsáhlá dopravní akce

Policisté chystají o tomto víkendu rozsáhlou bezpečnostní akci na českých silnicích. Na různých místech České republiky budou kontrolovat dodržování pravidel provozu, nově se zapojí i letecká služba Policie ČR.

Na tiskové konferenci o tom informoval šéf dopravní policie Jiří Zlý.

Do akce se v celé zemi zapojí stovky policistů. »Jedná se celkem o nasazení 23 hlídek navíc, které budou působit po celou sobotu a celé nedělní odpoledne. Primárně budou dohlížet na plynulost provozu, zejména na dálnici D1, kde je čilá stavební činnost a mohou zde vznikat různé krizové situace, ale také samozřejmě na dodržování pravidel silničního provozu,« řekl Zlý. Policisté budou kromě dálnic hlídkovat i na vybraných rychlostních silnicích.

Policejní vrtulníky budou o víkendu pomáhat hlídkám s informacemi dopravního zpravodajství o plynulosti provozu, ale i o mimořádných situacích. Zároveň také budou dokumentovat různé přestupky, jako je nesprávné předjíždění či porušení zákazu předjíždění nákladních vozidel nebo nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi nákladními vozidly, vysvětlil Zlý.

Podle ředitele se příčiny nehod o prázdninách nijak nevymykají celoročním trendům. »Nejtragičtější příčiny, které tvoří více jak 50 procent smrtelných následků, jsou nedodržování rychlosti, nepřizpůsobení rychlosti dopravně-technickému stavu vozovky, nevěnování se řízení a přejetí do protisměru,« uvedl Zlý.

Policisté podle něj budou ve větším počtu na silnicích po celou dobu letních prázdnin, zejména v nejvytíženější dny, jako jsou pondělí a pátek. Další velkou bezpečnostní akci pak plánují na konec prázdnin.

Loni podle Zlého policie o letních prázdninách evidovala okolo 18 tisíc dopravních nehod, při kterých zemřelo 118 lidí. V letošním roce se zatím počet dopravních nehod snížil, během nouzového stavu klesl v meziročním srovnání o třetinu. Počty usmrcených ale podle Zlého zůstávají stejné, od začátku roku zemřelo na silnicích 222 lidí. Nárůst je podle něj u nejzranitelnějších účastníků silničního provozu, jako jsou chodci, cyklisté či motocyklisté.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 7 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.