Ilustrační FOTO - Pixabay

Dokončena obnova nejrozsáhlejšího rašeliniště

Lesy České republiky dokončily obnovu nejrozsáhlejšího rašeliniště v Krušných horách mezi obcemi Pernink a Abertamy na Karlovarsku.

Projekt za osm a půl milionů korun byl uskutečněn jako součást programu Vracíme vodu lesu. Po úpravách se v evropsky významné lokalitě a přírodní památce o velikosti 66 hektarů opět drží voda a tvoří rašelina, řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

»Potřebovali jsme v první řadě tady zadržet vodu, která spadla. Čili principem toho projektu bylo zlepšit retenční vlastnost rašeliniště a zamezit tomu, aby odsud voda odtekla pryč. Potom i zachovat ten biotop, ohrožené druhy rostlin i živočichů,« řekl krajský ředitel Lesů ČR Miroslav Rozner.

Krušnohorský projekt spolufinancovala Evropská unie prostřednictvím Operačního programu životní prostředí. Oblast je veřejně přístupná, přes mokřiny vede dřevěný povalový chodník s pozorovatelnou a informačními tabulemi.

Podle krajského ředitele bylo v původních odvodňovacích kanálech vybudováno 390 přehrážek, dva vzdouvací objekty a osm tůní. Byla také upravena vegetace, odstraněny náletové dřeviny a vysazeny rašelinné kleče.

Na Perninském rašeliništi se v letech 1956 až 2000 těžila rašelina. Podle odhadů se jí tam vytěžilo až 900 000 metrů krychlových, často nešetrným frézováním až do sedmimetrové hloubky. Poté bylo území technicky rekultivováno, až v roce 2018 začaly práce na obnovení vodního režimu.

Lesy ČR v posledních letech obnovily rašeliniště také v Jizerských horách a v jižních Čechách, další čtyři projekty se připravují opět v Jizerských horách i v jižních Čechách a Krušných horách. Do celostátního programu Vracíme vodu lesu investují Lesy ČR až miliardu korun.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 6 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-06-27 17:49
Tak tohle je určitě způsob, jak "ukládat uhlík". Ovšem z
globálního hlediska je to zcela zanedbatelné, má to opravdu smysl
"jen" jako rašeliniště a zásobárna vody.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.