Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Finanční ředitelé se krize moc nebojí

Finanční ředitelé ve střední Evropě jsou optimističtější než Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a místní vlády. Na 45 procent z nich si myslí, že v následujících třech letech se tržby nezmění, nebo dokonce porostou. Téměř všichni míní, že dopady koronaviru nebudou pro firmy likvidační.

Vyplývá to z průzkumu poradenské firmy EY mezi 250 finančními šéfy v regionu. Za největší riziko považuje více než čtvrtina finančníků globální recesi, osm z deseti si myslí, že pandemie přeroste v ekonomickou krizi. Na 48 % dotázaných si uvědomuje, že pokles důvěry spotřebitelů naruší dodavatelský řetězec.

Mezi finančními řediteli panuje na rozdíl od zpráv OECD optimismus, co se týče dopadů pandemie koronaviru na hrubý domácí produkt států střední a východní Evropy. Na 77 % jich odhaduje propad letošního HDP maximálně do sedmi procent, avšak 40 % z nich odhaduje snížení pouze o tři až pět procent.

»Pětina finančních ředitelů spatřuje hlavní příčinu recese ve snížení důvěry a spotřeby koncových zákazníků. Firmám poklesnou tržby a zisk, zhorší se likvidita, nebudou schopny dostát svým závazkům vůči dodavatelům a celý řetězec se naruší. Dvě třetiny manažerů letos čeká pokles tržeb mezi deseti a 30 %,« uvedla vedoucí partnerka poradenství v EY Alice Machová.

Na 74 % finančních ředitelů vidí další vývoj pozitivně. Očekávají, že se ekonomika vrátí do podoby z roku 2019 během následujících dvou let. Zhruba každý druhý finanční manažer předpokládá, že se v následujících třech letech tržby nezmění nebo dokonce porostou v porovnání s loňským rokem.

Aby firmy zvyšovaly svou odolnost, třetina sníží náklady, čtvrtina odloží nebo zruší plánované investice a 12 % finančních ředitelů přemýšlí o kompletní změně plánu financování společnosti.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama