Reklama
Americká Princetonská univerzita. FOTO - Wikimedia commons

Princeton odstranil jméno prezidenta USA Wilsona kvůli rasismu

Prestižní americká Princetonská univerzita se rozhodla odstranit jméno někdejšího prezidenta USA Woodrowa Wilsona z názvu jedné ze svých kolejí a z fakulty veřejných a zahraničních záležitostí. Vedení školy to podle agentury Reuters zdůvodnilo Wilsonovým rasistickým smýšlením a rasistickou politikou jeho vlády.

Vedení univerzity uvedlo, že rozhodnutí jméno Wilsona odstranit souvisí se smrtí černocha George Floyda a dalších Američanů tmavé pleti, kteří zemřeli při zákrocích policie. Nedávný skon Floyda vyvolal masové protesty proti policejní brutalitě a proti rasismu nejen v USA, ale po celém světě.

Prezident USA Woodrow Wilson. FOTO - Wikimedia commons

Naopak název nejvyššího ocenění pro vysokoškolské studenty udělované univerzitou si Wilsonovo jméno uchová. Škola to zdůvodnila tím, že je právně vázána název ceny zachovat.

Wilson v minulosti stál v čele Princetonské univerzity, později zastával úřad guvernéra New Jersey a nakonec v letech 1913 až 1921 byl 28. prezidentem Spojených států. Pro osud Čechů a Slováků, ale také dalších národů monarchie Habsburků, měla Wilsonova politika výrazný dopad. Program Wilsonových 14 bodů, který počítal s autonomním vývojem národů Rakouska-Uherska, posloužil jako jeden ze základů pro vznik samostatného Československa.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


znovacek
2020-07-03 14:32
Jsem zdesen. To je revoluce, prepisovani minulosti!
1958Jirka
2020-06-28 15:52
Někteří lidé dělají velké blbosti!A teď nemyslím velkého
amerického prezidenta Woodrowa Wilsona.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama