Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Stovky nových případů, o druhou vlnu ale nejde

Podíl nově potvrzených případů nemoci COVID-19 na počtu testů se v sobotu oproti pátku zhruba ztrojnásobil na 13,96 procenta. Je tak nejvyšší od 10. března, kdy se v ČR začínal šířit koronavirus.

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet provedených testů v sobotu klesl ve srovnání s pátečními více než 4300 testy asi o polovinu na 1862. Naproti tomu množství nových případů nákazy stouplo o více než polovinu na 260, což byl největší denní nárůst od 8. dubna.

Už páteční nárůst o 168 nakažených překonal denní přírůstky případů nemoci COVID-19 za více než dva měsíce. Za nárůstem nově prokázaných případů v posledních dnech stojí s největší pravděpodobností testování v lokálních ohniscích nemoci. V pátek například hygienici zahájili další plošné testování pracovníků těžební firmy OKD na Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde je další lokální ohnisko také v Dole ČSM-Jih.

Ilustrační FOTO - Pixabay

»Není to druhá vlna z našeho pohledu. Protože my teď provádíme poměrně masivní testování v tom nejpostiženějším regionu, a to je Karvinsko a to stále tak trvá,« potvrdil v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Ministr poznamenal, že nárůst je i v dalších oblastech, ale jde o přírůstky v rozsahu deseti či 15 případů, takže se podle něj nedá hovořit o nějaké eskalaci. »Není to otázka plošného nárůstu v rámci celé republiky,« podotkl. Poukázal na to, že třeba počet případů v Praze klesá. »Týká se to hlavně OKD a to jsou hlavně ty záchyty, které tvoří vlastně ten masivní nárůst. Jenom na Karvinsku je to 122 nových případů, za sobotu,« dodal ministr.

Na Karvinsku se rozvolňovat nebude

Vojtěch také řekl, že plánované celorepublikové rozvolňování přijatých opatření od 1. července se nebude týkat Karvinska. »Do jisté míry plánujeme, že ta opatření se budou zpřísňovat,« uvedl. Bude se to týkat hromadných akcí, například sportovních nebo kulturních, kde chce ministerstvo stanovit horní hranici účasti maximálně na 100 lidí, zatímco v celé ČR to je 1000 osob. Limit na Karvinsku by se tak měl snížit z nynějších 500 osob u akcí konaných uvnitř budov i venku.

Právě v okrese Karviná je podle údajů ministerstva aktuálně nejvyšší podíl nově potvrzených případů nákazy na obyvatele. Na 100 000 obyvatel tam připadá asi 136 případů za posledních sedm dní. V sousedním okrese Frýdek-Místek, kde je druhý nejvyšší výskyt, je asi 23 případů na 100 000 obyvatel, tedy šestkrát méně než na Karvinsku.

Z plošného testování na koronavirus ve společnosti OKD na Karvinsku vychází až deset procent pozitivních testů. Zatím je ale vyhodnocena jen část vzorků, řekl v sobotu večer Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice v Ostravě. Výsledky testování zatím hygienici nezveřejnili. Plošné testování pracovníků dolů a jejich blízkých má pokračovat do úterý. Celkem má být otestováno přes 3000 lidí.

Vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula v České televizi řekl, že o druhou vlnu epidemie by šlo tehdy, kdyby byl podobný nárůst nakažených jako na Karvinsku v celé ČR. »Co dělá ten nárůst, je skutečně v této chvíli Moravskoslezský kraj, a my musíme zabránit tomu, aby to šlo dál,« řekl Prymula v Otázkách Václava Moravce. Upozornil, že i přes větší denní přírůstky počtu nemocných setrvale klesá počet hospitalizovaných s COVID-19, což znamená, že nemoc neproniká do rizikových skupin.

Podotkl také, že druhá vlna epidemie je nyní například v Izraeli, kde po rozvolnění opatření začaly stoupat počty nově nakažených. V sobotu v zemi podle serveru worldometers.info přibylo 621 nakažených, po zavedení opatření přitom denní nárůsty klesly na jednociferná čísla.

Od března, kdy se v České republice objevily první případy nákazy koronavirem, bylo doposud v republice zaznamenáno podle údajů ministerstva k nedělním 09.00 celkem 11 306 případů COVID-19. Většina nakažených se už z nemoci vyléčila, nemocných je aktuálně 3277. V nemocnicích je s tímto onemocněním nyní 117 lidí.

Ministerstvo ve svých údajích revidovalo celkový počet zemřelých lidí s COVID-19. V sobotu uvádělo, že úmrtí bylo od začátku epidemie 349 a za sobotu zemřeli tři lidé. Pak ale počet mrtvých snížilo na 347 a podle aktuálních údajů přibyl v sobotu pouze jeden zemřelý.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama