Reklama
Benjamin Netanjahu. FOTO - Wikimedia commons

Krev v izraelské fontáně

Z fontány v izraelském městě Petach Tikva začala téct červená voda jako připomínka krve, která podle autorů projektu poteče po chystané izraelské anexi palestinského území. Vláda premiéra Benjamina Netanjahua se má konkrétními přípravami anexe začít zabývat tento týden.

Za anexi zaplatíme krví stojí na nápisu, který někdo umístil na fontánu v Petach Tikva. Je na náměstí pojmenovaném po americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi, jehož administrativa letos zveřejnila v podstatě protipalestinský plán uspořádání izraelsko-palestinských vztahů. USA jsou podle něj připraveny uznat židovské osady, o jejichž anexi se uvažuje, za součást Izraele, avšak Palestinci mají dále vyjednávat o svém budoucím státě. Fontána byla uvedena do provozu loni jako děkovné gesto Trumpovi za uznání Jeruzaléma coby hlavního města Izraele, což šéf Bílého domu ohlásil v roce 2017.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Anexe by se mohla týkat až 30 % území palestinského Západního břehu Jordánu, který Izrael obsadil za války v roce 1967 a od té doby na něm vystavěl židovské osady, v nichž žije zhruba půl milionu Izraelců. »Některé kroky jsou nevratné. Nikdy nezapomeneme na hrůzy teroristických útoků, které jsme zažili v dětství. Anexe vyvolá bezpečnostní a ekonomickou katastrofu. A to vše kvůli politikům, kteří si zahrávají s ohněm na účet občanů prožívajících ekonomickou krizi,« prohlásili organizátoři protestu v Petach Tikva v televizi.

Debata o anexi by mohla začít zítra a podle izraelských médií byla armáda uvedena do pohotovosti »z obav před rozpoutáním násilí na Západním břehu Jordánu«. V dohodě, již Netanjahu podepsal se svým koaličním partnerem Bennym Gancem, stojí, že vláda může začít usilovat o zabrání všech 132 osad a údolí řeky Jordán, tedy až 30 % území Západního břehu.

První červenec jako termín zahájení diskuse o anexi částí Západního břehu není posvátný a může být změněn, řekl však  při setkání s americkým velvyslancem v Izraeli Davidem Friedmanem a zmocněncem Bílého domu Avi Berkowitzem izraelský ministr obrany Benny Ganc. Deník The Jerusalem Post s odvoláním na americké diplomatické zdroje napsal, že Izrael tento týden řízení o anexi nezahájí. Zdroje z Gancovy strany Modrá a bílá, na něž se odvolal izraelský deník Haarec, tvrdí, že Ganc řekl, že než se začne řešit anexe, »musí se lidé nejprve vrátit na svá pracoviště a je třeba vyřešit krizi kolem koronaviru«. Koaliční dohoda uzavřená mezi Netanjahuem a Gancem uvádí 1. červenec jako možný začátek diskuse o anexi. Ganc tento plán označil za »historický krok a nejlepší rámec pro blízkovýchodní mír«. Mají se ho ale podle něj účastnit i ostatní regionální partneři a Palestinci a měl by být vyjednán tak, aby z něj měly stejný zisk všechny strany.  Mnoho zemí a organizací včetně OSN upozornilo Izrael, že anexe odporuje mezinárodnímu právu.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová Izrael vyzvala, aby od svých »nelegálních« plánů anexe části okupovaného palestinského území odstoupil. Podle ní to může vyvolat násilné střety. »Anexe je ilegální. Tečka. Jakákoli anexe, ať se týká 30 nebo pěti procent Předjordánska. Mám obavy, že i její nejmírnější forma vyvolá násilí a budou umírat lidé,« varovala Bacheletová.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.