Reklama
Vladimir Putin. FOTO - Wikimedia commons

Hluboká vnitřní krize

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru vysílaném státní televizí Rossija 1 uvedl, že vlna protestů v USA proti rasismu a policejnímu násilí je »projevem hluboké vnitřní krize« v zemi. Píše o tom ruská tisková agentura Ria Novosti.

»To, co se tam nyní děje, je projevem hlubších vnitřních krizí. Náznaků jsme si mohli všimnout už dříve, v době, kdy se k moci dostal současný prezident (Donald Trump). Ten zvítězil v demokratických volbách, ale ti, co prohráli, si stejně vymysleli kdovíjaké povídačky, jen aby zpochybnili jeho legitimitu,« okomentoval Putin nynější situaci v USA. Agentura AFP v tomto kontextu připomněla, že po amerických volbách v roce 2016 se objevila nařčení, že Rusko průběh voleb ovlivňovalo. Tato obvinění Moskva vehementně odmítá, nepotvrdilo je ani americké vyšetřování.

Putin se také domnívá, že problémy, se kterými se USA potýkají nyní, spíše vyvstaly kvůli koronavirové pandemii, a vyslovil názor, že Moskva je oproti Washingtonu ve snaze zabránit šíření koronaviru efektivnější. »V koronavirové situaci jednáme s jistotou, máme minimální ztráty a doufejme, že to tak bude i nadále. Ale v USA to tak není,« řekl Putin.

Podle ruské hlavy státu to souvisí s politickým systémem. Zatímco v Rusku jednají vláda i představitelé jednotlivých regionů »jako jeden muž«, v USA to tak nefunguje, myslí si Putin. »(Americký) prezident řekne ‚udělejme to tak a tak‘ a guvernéři mu na to odpoví ‚tak to ani náhodou.‘«

To by se podle Putina v Rusku nemohlo stát. »Pochybuji, že by si někdo ve vládě nebo v regionech řekl ‚nebudeme dělat to, co říká vláda nebo prezident, podle nás je to nesmysl.‘«

V souvislosti s tím také Putin vysvětlil své chápání demokracie. »Demokracie je vláda lidu, to ano. Ale pokud si lid zvolí své zástupce ve vyšších mocenských orgánech, kteří mají jeho důvěru, tak tito zástupci mají právo v orgánech jednat takovým způsobem, aby vyhověli zájmům drtivé většiny obyvatelstva,« řekl.

Podle agentury AFP Putin odsoudil to, že současné demonstrace v USA se někdy podle něj zvrhávají v nepokoje a výtržnosti. Podle něj pro stát nevěstí nic dobrého, když se boj za rovnost práv transformuje v nepokoje.

Ruská média připomněla, že rozhovor v televizním pořadu »Moskva. Kreml. Putin« bylo první Putinovo interview naživo za dobu koronavirové pandemie.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 23 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-07-01 18:19
Někdo si plete demokracii s cochcárnou. Nemyslím tím Putina,
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.