Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Roušky končí, krom Prahy a Karvinska

Na většině území ČR padnou jedny z posledních omezení, která vláda zavedla v březnu kvůli šíření koronaviru. Lidé budou moci po více než třech měsících odložit roušky, povinné zůstanou jen ve zdravotních a sociálních zařízeních. Výjimkou je Moravskoslezský kraj, zvláště okresy Karviná a Frýdek-Místek, kde se poslední týdny nejvíce šíří koronavirus, zpřísněná opatření tam proto zůstávají v platnosti. Roušky zcela neodloží ani lidé v Praze.

Zatímco velká část ČR si od středy oddychne od restrikcí proti koronaviru a život se tam vrátí téměř k normálu, v Praze a Moravskoslezském kraji si na to lidé zatím počkají. »Pokud nechceme, aby se nové případy rozšířily i do dalších regionů, musíme být nyní razantnější. Určitě zde budeme také pokračovat v masivním testování. Praha je nyní stabilní, přesto vidíme riziko na větších akcích a v metru, proto i tady ponecháme opatření ve formě roušek,« zdůvodnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

V hlavním městě zůstává v platnosti povinnost mít zakrytá ústa a nos vedle zdravotnických a sociálních zařízení také při vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí a v metru. Také v Moravskoslezském kraji musí mít roušky účastníci vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí a rovněž ti, kteří pracují ve službách péče o tělo v bližším kontaktu než 1,5 metru od klienta. Týká se to například kadeřnictví nebo kosmetických a masérských služeb. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku musí lidé nosit roušky nadále také ve všech budovách mimo bydliště a ve veřejné dopravě.

V těchto okresech trvá mimo jiné i zákaz návštěv v domovech důchodců a zdravotnických zařízeních a noví klienti musí mít negativní test. Akcí, a to i venkovních, se může účastnit maximálně 100 lidí v každém odděleném sektoru, přičemž takových sektorů může být nejvýše pět.

Tamní restaurace a další provozovny stravovacích služeb, včetně jejich venkovních prostor, musí mít zavřeno od 23.00 do 8.00. Výjimku pro ranní hodiny dostaly od hygieniků jen zdravotní zařízení, sociální služby, věznice a hotelové restaurace. Opatření v kraji platí do odvolání.

Pro restaurace, hospody a kavárny ve zbytku státu zákaz nočního provozu od středy přestává platit a lidé budou moci konzumovat občerstvení například také v hledištích kin. Stravovací zařízení byla kvůli zamezení šíření koronaviru zavřena od 14. března a postupně se jejich provozy otevíraly od 11. května. Nyní se ve většině ČR vrátí do stavu před koronavirovou pandemií.

Všichni Češi starší 18 let budou moci žádat o státní poukazy na pobyty v tuzemských lázních. Podmínkou pro slevu na pobyt 4000 korun je strávit v lázeňském zařízení aspoň šest nocí a využít minimálně pět procedur. Podpora, kterou v pondělí schválila vláda, má lázním jako jednomu z nejvíce zasažených sektorů koronavirovou krizí částečně nahradit výpadek zahraniční klientely. Poukazy lze využívat do konce roku.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.