Ilustrační FOTO - Pixabay

Záplavy už nehrozí, hladiny řek opadly

Pondělní vydatné deště zvedly hladiny řek hlavně na východě České republiky. Na několika místech platil ještě večer třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení. V dopoledních hodinách však hladiny většiny řek opadly.

Jediná řeka, která meteorology ještě drobně zneklidňuje, je Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku. Tam byl třetí stupeň ohrožení, jinde ale ohrožení kleslo na druhý stupeň, pohotovost, anebo i pod něj.

Deště zaměstnaly i hasiče, kteří měli stovky výjezdů. Museli především čerpat vodu a odstraňovat popadané stromy. Jedním z nejzasaženějších regionů byl Olomoucký kraj. Na třetím stupni tam byla například Třebůvka v Lošticích na Šumpersku, Romže v Polkovicích a přiblížila se mu i Morava v Moravičanech u Litovle. Hladiny ale už mají setrvalou tendenci nebo klesají. Podle předpovědi počasí už by stoupat neměly.

V Moravičanech museli hasiči v noci evakuovat 14 dětí z myslivecké chaty. V Renotách u Uničova pak laguna ohrožovala rodinné domy. Výstavba hrází tam nestačila, voda začala přetékat. Vodní koryto hasiči čistili za využití těžké techniky. Voda po několika hodinách začala opadat.

V Královéhradeckém kraji byla v noci na třetím stupni Orlice v Týništi nad Orlicí. V noci v kraji však už nepršelo. Hasiči v kraji zasahovali především na Rychnovsku, čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali stromy a rozváželi pytle s pískem. První povodňový stupeň při trvalém poklesu dopoledne zůstával na Kněžné v Rychnově nad Kněžnou.

V Pardubickém kraji voda v pondělí zaplavila Dolní Roveň a Dolní Ředice. Vnikla do suterénů domů a zahrad. V místních částech Luže Bělá a Radim se vylil Anenský potok, silnice musela být uzavřena, voda vyplavila některé sklepy, garáže a zahrady. Novohradka v Luži se ale již z nejvyššího třetího stupně vrátila k obvyklému stavu.

Na Vysočině měli hasiči v pondělí 50 výjezdů, ale už pouze odstraňovali strom ze silnice v Budkově u Moravských Budějovic.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.