Ilustrační FOTO - Pixabay

Nový zákon pro Hongkong už platí

V Hongkongu se včera uskutečnila každoroční připomínka předání tohoto finančního centra do správy Číně.

Šéf čínského státního úřadu pro Hongkong a Macao Čang Siao-ming na tiskové konferenci novinářům řekl, že nově zřízený čínský úřad pro národní bezpečnost v Hongkongu bude moci na základě článku 55 bezpečnostního zákona stíhat občany tohoto města podle jurisdikce pevninské Číny v případě některých »vážných trestných činů«. Mohou být i souzeny v pevninské Číně. Proti návrhu jiného zákona, který umožňoval vydávání podezřelých občanů Hongkongu do pevninské Číny, loni protestovaly statisíce lidí.

Uskutečnilo se slavnostní vztyčení čínské vlajky, každoroční protestní pochod úřady ale zakázaly s argumentem, že by porušoval koronavirové restrikce umožňující shromáždění maximálně 50 lidí.

Protestní skupiny však vyzvaly obyvatele Hongkongu, aby se demonstrace zúčastnili bez ohledu na zákaz. V centru města se nakonec shromáždily tisíce lidí. Policie zasáhla pepřovým sprejem a vodními děly.

Hongkongská policie včera varovala, že aktivisté zatčení za šíření materiálů vyzývajících k nezávislosti na pevninské Číně budou souzeni podle nového zákona. Právní úpravu v úterý schválil stálý výbor, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, a rovněž čínský prezident Si Ťin-pching. Norma definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. .Podle příspěvku na Twitteru hongkongských bezpečnostních sil byl prvním zatčeným na základě nového zákona muž, který u sebe měl vlajku hongkongské nezávislosti. Policie kvůli nezákonnému shromažďování, držení zbraní či porušení nového bezpečnostního zákona zadržela 300 lidí.

Hongkongská správkyně Carrie Lamová, kterou její oponenti kritizují za podřízenost Pekingu, při včerejším slavnostním aktu označila zákon za »historický krok«, který má »obnovit stabilitu společnosti«. Reagovala tím na protivládní demonstrace na obranu občanských svobod a autonomie města, které se v Hongkongu odehrávají již více než rok. Částečně je zastavila až nynější pandemie. Zákon o národní bezpečnosti je bodem obratu Hongkongu k normalitě, prohlásil Čang Siao-ming.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 10 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-07-02 11:30
Komu asi může vadit protiteroristický zákon?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.