Slavný John Wayne přišel o letiště

Kalifornští demokraté z okresu Orange County schválili rezoluci, která požaduje odstranit jméno ve své době hvězdného herce Johna Waynea z názvu mezinárodního letiště a všechny další připomínky na něj. Důvodem je údajné Wayneho rasistické smýšlení, které signatáři dokládají hercovými výroky z jednoho rozhovoru pořízeného v 70. letech minulého století. Informovala o tom agentura AP.

Americký herec John Wayne (vlevo). FOTO - wikipedia commons

Rezoluce odsuzuje Wayneho »rasistické a nesnášenlivé výroky« z interview z roku 1971 a vyzývá úřady okresu, aby z mezinárodního letiště odstranily Wayneho jméno, sochu a další připomínky na něj. Letišti se má vrátit jeho původní název Letiště Orange County. Signatáři rezoluci považují za »součást národního hnutí za účelem odstranit rasistické symboly a jména lidí, kteří vyznávali nadřazenost bílé rasy«. Wayne, který natočil přes 170 filmů a patřil k největším filmovým hvězdám, zemřel v roce 1979. V rozhovoru s časopisem Playboy v roce 1971 řekl, že »věří v nadřazenost bělochů, dokud černoši nenabydou odpovědnosti, která jim zajistí vzdělání«.

»Myslím si, že do vedoucích míst a tam, kde se rozhoduje, by neměli být dosazováni nezodpovědní lidé. Necítím vinu za to, že před pěti nebo deseti generacemi byli tito lidé otroky,« prohlásil. K osudu severoamerických indiánů řekl, že nelituje jejich porobení. »Myslím, že jsme nepochybili, když jsme jim tuto nádhernou zemi vzali. Tato naše takzvaná krádež byla jen věc přežití. Hodně lidí potřebovalo pozemky a indiáni si je sobecky chtěli ponechat,« řekl.

Wayneho příznivci považují za nesprávné soudit herce za výroky tak starého data a v době, kdy se už sám nemůže obhajovat. Současnou širokou debatu o rasismu, nepokoje a boření pomníků zastánců rasistických názorů v USA vyvolala květnová smrt černocha George Floyda při brutálním zásahu bělošského policisty.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 4 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.