Největší ohrožení bezpečnosti

Pravicový extremismus a terorismus jsou největším ohrožením bezpečnosti a demokracie v Německu, je přesvědčen šéf německé kontrarozvědky Thomas Haldenwang. Řekl to na pondělním veřejném slyšení šéfů trojice německých zpravodajských služeb před parlamentním výborem pro jejich kontrolu.

»Zhoršení situace v oblasti pravicového extremismu vede k nejhorším trestným činům, s nimiž je nadále třeba počítat,« uvedl Haldenwang. Připomněl únorový útok v Hanau blízko Frankfurtu nad Mohanem, při němž 43letý německý pravicový radikál, který trpěl duševními problémy, zastřelil devět lidí s migračními kořeny. A zmínil také dvojici loňských útoků pravicových extremistů, které si rovněž vyžádaly oběti na životech.

Negativní vývoj je podle šéfa Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, možné doložit i čísly. Počet lidí, které úřady řadí do pravicově radikálního spektra, loni stoupl o celou třetinu na zhruba 32 000. Kolem 13 000 z nich je podle Haldenwanga připraveno použít násilí.

Pravicový extremismus je přítěží i pro německou armádu. Šéf vojenské kontrarozvědky (MAD) Christof Gramm hovořil o nové dimenzi problému. Jeho úřad zkoumá přes šest set případů vojáků podezřelých z radikalismu. V centru pozornosti je především elitní komando KSK, kde se vyšetřování soustředí na dvacet osob. K jednotce, která pracuje v utajení, patří kolem 1400 vojáků. V celém bundeswehru jich je přes 180 000.

Jednoduchá podle šéfa BfV není ani situace v levicové části radikálního spektra. Zde podle jeho slov počet extremistů za rok 2019 stoupl o 4,7 procenta na 33 500 a za potenciálně násilné je považováno 9200 z nich. »Boj proti islamistickému terorismu se stal tišším, protože se nám s vynaložením ohromné energie a expertízy za kulisami daří zakročit už v raných stádiích,« poznamenal také na slyšení Haldenwang, podle něhož se spolkovým úřadům od srpna 2017 podařilo zabránit všem chystaným útokům islamistů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.