Ilustrační FOTO - Pixabay

Němci doufají, že Američané zůstanou

Německé spolkové země Porýní-Falc a Bádensko-Württembersko spoléhají na to, že rozhodnutí prezidenta USA Donalda Trumpa o snížení počtu amerických vojáků v Německu americký Kongres zablokuje, nebo přinejmenším zkomplikuje. Ve středu to podle agentury DPA prohlásili ministři vnitra obou spolkových zemí.

Trump v polovině června oznámil, že nechá snížit počet amerických vojáků v Německu z aktuálních 34 500 na 25 000. Zdůraznil přitom, že opatření má platit, dokud Německo nezačne vydávat na obranu více prostředků. Část vojáků by se podle mínění Trumpa měla z Německa přesunout do Polska. Trumpovo rozhodnutí podle německých kritiků nejenže oslabí obranyschopnost Evropy, ale bude mít zároveň dopad na místní ekonomiku, která z amerických základen těží.

Ministr vnitra Porýní-Falce Roger Lewentz porohlásil, že je potěšen a vděčen, že se tolik vlivných republikánů vyslovilo pro zachování silné americké vojenské přítomnosti v Německu. »A tím i v Porýní-Falci,« uvedl. Jeho kolega z Bádenska-Württemberska Thomas Strobl spoléhá na to, že Kongres by mohl stahování zablokovat, nebo alespoň zkomplikovat. »Naši američtí přátelé jsou u nás vždy vítaní a jako naši spojenci zde pro sebe i pro své rodiny vždycky najdou velmi dobré podmínky k plnění svých vojenských úkolů,« řekl Strobl. A anglicky (a pateticky) dodal: »Milujeme vás…«

Ilustrační FOTO - Pixabay

Trump dlouhodobě kritizuje spojence v NATO včetně České republiky, že na obranu neodvání dohodnutá dvě procenta ročního výkonu ekonomiky. Berlín loni přislíbil, že německé výdaje na obranu dosáhnou dvou procent HDP do roku 2031, Trump ale trvá na rychlém navýšení investic. Státy NATO se v roce 2014 zavázaly, že na dvě procenta HDP své obranné výdaje dostanou do roku 2024, USA své evropské spojence v tomto ohledu kritizují dlouhodobě.

Americký prezident kvůli sporům o finance již v minulosti pohrozil, že na nedostatečné investice bude reagovat. Nyní oznámil stažení vojáků a jejich částečný přesun do Polska, které podmínku plní. V Kongresu se ale tento Trumpův postup nelíbí nejen opozičním demokratům, ale také ani mnohým republikánům. Ti tento svůj názor podpírají tvrzením, že oslabení obranyschopnosti paktu NATO by mohlo zneužít Rusko. Proto v Senátu již vzniká plán, jak s pomocí zákona o vojenském rozpočtu snížení početního stavu amerických vojáků v Německu zablokovat.

Odchod vojáků by mohly znesnadnit i listopadové prezidentské volby, ve kterých se republikán Trump uchází o druhé funkční období. Ve volbách bude čelit někdejšímu demokratickému viceprezidentovi Joe Bidenovi, který si podle průzkumů vede lépe než současný šéf Bílého domu.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 2 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-07-03 15:40
Tak na kolena, odprosit a namastit ...jinak bude strejda Sam zlej!
o.motl
2020-07-03 12:57
Němci doufají, že okupanti zůstanou. To jsou paradoxy, Ferdinande.
svaty_vaclav
2020-07-03 12:44
USA začínají padat na hubu se svými vojenskými okupacemi v
zahraničí, protože na ně nemají peníze. USA se zlikvidují samy.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.