Ilustrační FOTO - Pixabay

Noví nestálí členové RB OSN

Indie, Mexiko, Irsko a Norsko uspěly v předminulém týdnu při středeční volbě na dva roky nestálých členů Rady bezpečnosti OSN, informovaly světové agentury. Volba ovšem ještě následující den pokračovala, neboť páté volné místo se ve středu nepodařilo obsadit. Ucházely se o něj dva zájemci, Keňa a Džibutsko.

Rada bezpečnosti má vedle pěti stálých (USA, Británie, Francie, Rusko, Čína) celkem deset nestálých členů, kteří jsou voleni představiteli 193 členských zemí OSN vždy na dva roky. Každý rok se mění jedna pětice, přičemž nově zvolení členové budou v radě zasedat od začátku příštího roku. Mandáty jsou rozděleny do regionálních skupin, aby bylo zajištěno zastoupení různých částí světa. Středeční volba přinesla mezi jiným souboj Kanady, Irska a Norska o dvě »západní« místa, z něhož odešla vítězně dvojice evropských zemí. Agentura AP uvádí, že Kanada ve snaze stát se členem RB OSN neuspěla už podruhé za sebou, výsledek označuje přímo za ránu pro kanadského premiéra Justina Trudeaua.

Druhé kolo

Indie a Mexiko byly jedinými kandidáty na volné posty patřící Asii a Latinské Americe, ovšem i v těchto případech musí kandidující zemi podpořit aspoň dvě třetiny Valného shromáždění OSN. Indie nakonec dostala 184 hlasů a Mexiko 187. Bez jasného vítěze zůstal ve středu souboj o africké křeslo mezi Keňou a Džibutskem, země nezískaly potřebné dvě třetiny ze 193 hlasů, velvyslanci států z celého světa tak ve čtvrtek ve volbě pokračovali, konalo se druhé kolo. Rada bezpečnosti je jediným orgánem OSN, který může vytvářet právně závazná rozhodnutí. Může uvalovat sankce či dát souhlas k zahájení války a získání členství bere řada zemí jako nejvyšší možný úspěch. Stálí členové rady mají právo vetovat jakékoli opatření.

Prevence nechyběla

I do procesu volby nových členů se promítla preventivní opatření kolem šíření koronaviru. Diplomati do prostor Valného shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku vstupovali v rouškách a v přidělených časových intervalech, aby se předešlo vzniku větších skupin. OSN od března funguje převážně ve virtuálním prostoru a její generální tajemník António Guterres pracovníkům nařídil »home office« až do konce července.

Keňa si úspěch považuje

Keňa se stala pátým nově zvoleným nestálým členem RB OSN. V hlasování zvítězila nad dalším africkým kandidátem - Džibutskem. Kandidáti se vybírají podle regionů, každoročně se mění jedna pětice. Keňa získala 129 hlasů, Džibutsko 62. Východoafrická Keňa nahradí v Radě bezpečnosti Jihoafrickou republiku. Keňský prezident Uhuru Kenyatta výsledek hlasování považuje za uznání »rostoucího významu země coby spolehlivého a vytrvalého partnera« a za podporu své země poděkoval Africké unii.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 3 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.