Ilustrační FOTO - Pixabay

Francouzským premiérem od včerejška Jean Castex

Francouzská vláda premiéra Édouarda Philippea podala včera demisi. Prezident Emmanuel Macron už ve čtvrtek uvedl, že kvůli neúspěchu vládní strany Republika v pohybu (REM) v komunálních volbách chystá změny ve vládě.

Hodlá se vydat »na novou cestu« s »novým týmem«, řekl listu Le Parisien. Devětačtyřicetiletý Philippe podle AFP podal demisi vlády do Macronových rukou ráno na schůzce v Elysejském paláci. Prezident ji přijal. Novým francouzským premiérem se stal Jean Castex. S odvoláním na Elysejský palác o tom včera informovala agentura AFP. Ministři zůstanou v úřadu do jmenování svých nástupců.

Současný kabinet končí krátce po nedělním druhém kole komunálních voleb, které pro Macronovu stranu skončilo debaklem. Velká města jako Lyon, Marseille, Bordeaux či Štrasburk ovládla opoziční strana Evropa Ekologie-Zelení (EELV), v Paříži křeslo obhájila socialistická starostka Anne Hidalgová, v Perpignanu vyhrál kandidát pravicové strany Národní sdružení (RN) předsedkyně Marine Le Penové.

Pětapadesátiletý Jean Castex byl od 2. dubna koordinátorem uvolňování opatření přijatých v boji proti koronaviru. Již od loňského dubna je předsedou Národní sportovní agentury, která má ve Francii na starosti financování a organizaci sportu zejména s ohledem na budoucí olympijské hry v Paříži v roce 2024.

Jediné velké vítězství zaznamenal prezidentův tábor v přístavním městě Le Havre, kde vyhrál právě Édouard Philippe. Francouzská média v posledních dnech spekulovala, že prezident bude chtít vzhledem k úspěchu zelených v komunálních volbách klást větší důraz na ekologická a sociální témata. Philippe, bývalý člen konzervativní strany Republikáni, který se nikdy nestal členem prezidentovy strany REM, tak byl vnímán jako překážka této levicové změny.

Ve čtvrtečním rozhovoru Macron premiéra chválil. Od května 2017, kdy usedl v čele vlády, odvedl podle něj Philippe »znamenitou práci« a za velmi složitých podmínek spolu s ním provedl »důležité, historické reformy«. V uplynulých měsících ale na povrch vyplouvaly i rozdílné názory obou politiků. Zatímco Macron chtěl opatření přijatá v boji proti šíření koronaviru uvolňovat rychleji, Philippe rušení restrikcí brzdil.

Podle posledních průzkumů veřejného mínění se Philippe u Francouzů těší větší oblibě než Macron. V průzkumu ze čtvrtka důvěru premiérovi vyjádřilo 40 % dotázaných, prezidentovi 33 %. V průzkumu se také 75 % respondentů vyjádřilo pro větší důraz na ekologickou a sociální politiku.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.