Ilustrační FOTO - Pixabay

Začal proces ohledně Chášukdžího vraždy

V nepřítomnosti obžalovaných v Turecku začal proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy tureckého novináře Džamála Chášukdžího.

Jde o Saúdské Araby a podle tureckého tisku pro ně prokuratura žádá v Turecku nejvyšší možný trest, což je doživotí. Chášukdží byl brutálně zavražděn v roce 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.

Mezi obžalovanými jsou i dva spolupracovníci saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána. Proces s podezřelými se konal také v Saúdské Arábii, kde pět lidí dostalo trest smrti, a tři byli odsouzeni k trestům vězení. Muhammadovy spolupracovníky - poradce Saúda Kahtáního a bývalého náměstka šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmada Asírího - ale soud osvobodil. V procesu v Turecku jsou obviněni z podněcování k brutální vraždě. Jak napsala agentura AFP, i když může turecký soud vynést tresty doživotí, půjde spíše o symbolické gesto, protože nikdo z obžalovaných v zemi není.

Džamál Chášukdží. FOTO - wikipedia commons

Chášukdží byl kritikem saúdskoarabských představitelů. Panuje přesvědčení, že korunní princ Muhammad bin Salmán o likvidaci přinejmenším věděl, pokud k ní sám nedal pokyn. To ale bin Salmán popřel. Rozvědky včetně CIA jsou ovšem opačného názoru.

Istanbulská prokuratura zakládá svou obžalobu na analýze záznamů z mobilních telefonů podezřelých, z kamer na letišti a v blízkosti konzulátu či na výpovědích svědků.

Chášukdží si přišel na konzulát vyřídit doklady, aby se mohl oženit se svou tureckou snoubenkou Hatice Cengizovou, která na něj čekala venku. Mezi důkazovým materiálem je i výpověď Cengizové, která byla při zahájení procesu přítomna spolu se zvláštní zpravodajkou OSN pro lidská práva Agnes Callamardovou. Erol Onderoglu z turecké sekce organizace Reportéři bez hranic považuje proces v Turecku za šanci, že se Chášukdžímu dostane spravedlnosti, jelikož saúdskoarabská justice podle něj selhala. Chášukdžího tělo se dodnes nenašlo a Cengizová doufá, že se při procesu vyjasní osud tělesných pozůstatků a prokážou důkazy proti vrahům. Ani ona nepovažuje proces v Saúdské Arábii za správně vedený a poukázala na to, že se konal v utajení a že rozsudky byly vyneseny bez udání jmen odsouzených.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2020-07-06 12:23
Skvěle, Rosemile!
rosemil71
2020-07-04 20:42
Už se nemohu dočkat sankcí USA proti Saúdům.Nebo přijde rovnou
bombardování?No,nechme se překvapit.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.