Nečekaný atlas

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová minulý týden během jednoho ze summitů, kterého se zúčastnila přes internet, nechala účastníky nahlédnout do své knihovny.

Vyvolala tím velké překvapení, především v Turecku, protože na předním místě vyčníval Atlas stvoření obhájce islámského kreacionismu Adnana Oktara. Tento výstřední turecký kazatel, který je nyní ve vazbě kvůli sérii kriminálních činů, včetně vytvoření zločineckého gangu, podvodů, vydírání a sexuálního zneužívání, v bohatě ilustrované knize označuje evoluční teorii Charlese Darwina za pravý zdroj terorismu.

Obhájce islámského kreacionismu Adnan Oktar. FOTO - Wikimedia commons

Oktar, známý pod pseudonymem Harun Yahya a před zadržením vystupující v doprovodu spoře oděných žen, v atlase porovnáváním fosilií a současných živočichů trvá na tom, že Alláh vytvořil svět v perfektní podobě, která se v průběhu času nijak nemění, takže evoluce neexistuje. Francouzské ministerstvo školství knihu již dříve nařídilo odstranit ze škol, protože podle něj »nesplňuje žádné kvalitativní požadavky pro její využití ve výuce«.

Již před lety média informovala o tom, jak se kniha šíří nejen po Evropě, neboť přichází zdarma poštou školám, institucím i politikům, aniž byla vyžádána. Takto se zřejmě dostala i do knihovny Francouzky Lagardeové, napsala agentura Bloomberg. Ta rovněž poznamenala, že ne všichni světoví činitelé si uvědomují úskalí, která v době nucené izolace kvůli koronavirové pandemii představují internetové videokonference, díky kterým mohou ostatní účastníci nahlédnout do jejich soukromí. Podle informací Bloombergu, které pocházejí od člověka obeznámeného se situací, Lagardeová kontroverzní knihu nečetla. Mluvčí ECP záležitost odmítl komentovat.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.