Ilustrační FOTO - Pixabay

Nákladná obezita

Podle britského premiéra Borisa Johnsona jsou Britové po obyvatelích Malty druzí nejtlustší v Evropě, což znamená zátěž pro zdravotnictví. S obezitou ve své zemi hodlá bojovat, aby byla lépe připravená na možné budoucí zdravotní krize.

Johnson, který sám začátkem roku přiznal, že potřebuje zhubnout, skončil v dubnu v nemocnici po nákaze koronavirem, a kvůli těžkému průběhu nemoci dokonce strávil několik dnů na jednotce intenzivní péče. Na otázku rozhlasové stanice Times Radio, jak se mu vede, řekl, že i kvůli pobytu na JIP zhubl. Od propuštění z nemocnice si prý nedává jídla z rychlých občerstvení.

Agentura Reuters píše, že skoro každý třetí dospělý obyvatel Británie je obézní. V ČR podle údajů z roku 2016 bylo obézních 19,3 % lidí. O obezitě se hovoří, pokud hodnota BMI (Body Mass Index), která se vypočítává z hmotnosti a výšky, překročí u daného jedince 30. Obezita je považována za jeden z faktorů, které mohou vést ke komplikacím při nákaze koronavirem. Premiér se už dříve vyjádřil, že »hubeňouři to (nemoc COVID-19) snášejí lépe«.

Konzervativec Johnson připustil, že doposud zastával »svobodomyslný přístup k obezitě. Ale když se podíváte na ta čísla, na ten tlak na veřejné zdravotnictví, obávám se, že v porovnání s ostatními evropskými zeměmi jsme z nějakého důvodu tlustší než většina ostatních,« řekl. Britové podle něho budou šťastnější, v lepší kondici a odolnější vůči nemocem jako COVID-19, pokud se jim podaří vypořádat se s obezitou. »Je to nesmírně nákladné pro systém veřejného zdravotnictví,« připomněl. Podle Reuters britská vláda některé detaily strategie pro boj s obezitou představí už v letošním roce.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.