Vůdce KLDR Kim Čong-un. FOTO - Wikimedia commons

Rozhovory neobnoví

Pchjongjang »necítí potřebu« obnovit rozhovory s Washingtonem. Sdělila to v neděli náměstkyně severokorejského ministra zahraničí Čche Son-hui v reakci na výzvu Soulu, aby byly obnoveny rozhovory nejvyšších představitelů KLDR a USA.

Jihokorejský prezident Mun Če-in, zprostředkovatel minulých jednání, vyzval 30. června k novému summitu. Soul prý udělá vše, aby se znovu sešli vůdce KLDR Kim Čong-un a prezident USA Donald Trump. Ti spolu jednali poprvé v Singapuru v roce 2018 a podruhé ve Vietnamu (2019). Tam jednání skončila předčasně kvůli neshodám v pohledu na jaderné odzbrojení KLDR. Ministr zahraničí KLDR Ri Son-kwon už v červnu řekl, že k dalším schůzkám Kima s Trumpem nevidí důvod. Zopakovala to nyní i Riova náměstkyně, jejíž prohlášení zveřejnila agentura KCNA. »USA se mýlí, pokud si myslí, že na nás ještě platí věci jako vyjednávání,« stojí v prohlášení. Podle Čche používají USA dialog s KLDR jen jako nástroj k řešení vlastní politické krize. Čche také napsala, že KLDR už »má detailní rozvrh své strategie na řešení dlouhodobé hrozby« ze strany USA. Podle médií má tento týden v Soulu jednat o možných rozhovorech s KLDR náměstek ministra zahraničí USA Stephen Biegun. Soul ale zatím Biegunovu návštěvu nepotvrdil.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.2, celkem 25 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.