Ilustrační FOTO - Pixabay

Náhradní výživné dostalo šanci

Za neplatiče alimentů možná bude poskytovat výživné na děti stát. Počítá s tím vládní předloha o náhradním výživném, kterou Sněmovna podpořila v úvodním kole projednávání. Návrh odolal snaze ODS na zamítnutí a nyní zamíří k posouzení do sociálního a do ústavně právního výboru.

Podle předlohy by úřad práce vyplácel nejvýše 3000 korun měsíčně, pohledávky by po neplatiči vymáhal. Novou dávku by stát dával nejvýše dva roky. Podmínkou by bylo to, že rodič už začal peníze vymáhat po dlužníkovi v exekuci nebo u soudu. »Stát pomáhá tam, kde selhává vymahatelnost práva,« zdůraznila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Stát by podle ní měl být vůči neplatičům alimentů radikální a samoživitelkám a samoživitelům pomáhat.

»Výsledek koaliční dohody není povedený,« poznamenala k předloze stínová ministryně práce za KSČM, místopředsedkyně sociálního výboru Hana Aulická Jírovcová. Komunisté v předloze postrádají především zastropování. »To znamená, že o náhradní výživné si může žádat kdokoli, i když má příjmy vysoké, i když má příjmy nízké. Jsme přesvědčeni, že je potřeba pomáhat, ale je potřeba pomáhat tam, kde je opravdu pomoci potřeba,« zdůraznila Aulická. Bude prosazovat, aby na státní alimenty dosáhli jen chudší samoživitelé a samoživitelky. Podle vládního návrhu by o dávku mohl žádat i rodič s měsíčním příjmem 50 000 korun, a to není podle Aulické zcela v pořádku. »Budeme dávat pozměňovací návrh, který by měl obsahovat koeficient,« informovala poslankyně. Návrh o náhradním výživném, který KSČM předložila již téměř před třemi lety, počítá s 2,9 násobkem životního minima. Nicméně tato hodnota není podle Aulické pro komunisty dogma a jsou ochotni o ní dále jednat. »Je to ale jedna z podmínek naší podpory tohoto návrhu zákona,« uvedla Aulická.

Stínová ministryně práce za KSČM, místopředsedkyně sociálního výboru Hana Aulická Jírovcová.

Návrh vyžaduje širší debatu

Podle některých poslanců by stát měl nejprve zlepšit vymahatelnost práva. »Vláda zákonem vzkazuje obyvatelům, že se budou skládat na dlužné výživné,« uvedl Jan Bauer (ODS). Podle Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) »bobtná armáda úředníků a sociální stát«, ale nevyřeší se vůbec nic. Podle Pavly Golasovské (KDU-ČSL) předloha vyžaduje širší debatu.

Dvouleté ohraničení vyplácení náhradních alimentů zpochybnila Olga Richterová (Piráti), podle ní nedává smysl. Někteří poslanci se pozastavovali nad odhadovanými provozními náklady systému.

Rodič, který výživné od neplatiče nedostává, nebo dostává jen část, by měl o náhradní alimenty požádat podle předlohy krajský úřad práce. Úřad by vyplácel měsíčně soudem stanovenou částku. Pokud druhý rodič poslal jen část peněz, stát by doplatil zbytek. Nejvýš by ale poskytl 3000 korun. Příjemce by každé čtyři měsíce dokládal, že má na pomoc dál nárok a partner či partnerka mu na děti neplatí. Přeplatky by bylo nutné vrátit.

Ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech k zákonu uvedlo, že by úřady mohly ročně dostat asi 24 000 žádostí o náhradní výživné a vyplatit by na něm mohly asi 861,3 milionu korun. Vymoci zpět by se mohla asi desetina částky. Administrativní náklady by v prvním roce činily přes 115 milionů korun, v dalších letech by byly o deset milionů nižší.

Dva obdobné návrhy dostala Sněmovna před časem už od poslanců - o náhradním výživném od KSČM a o zálohovaném výživném od ČSSD. O předlohách začal jednat sociální výbor. Debatu přerušil kvůli chystané vládní novele, která by měla podle plánů platit od poloviny příštího roku.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 8 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.