Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Europoslanci se zastali Čechů kvůli dolu Turów

Poslanci z petičního výboru Evropského parlamentu vyzvali Evropskou komisi k ráznějšímu postupu vůči Polsku kvůli prodlužování těžby v uhelném dole Turów poblíž českých hranic. Výbor projednal petici obyvatel Libereckého kraje, podle níž těžba připravuje lidi z nedalekých obcí o pitnou vodu.

Většina zákonodárců se v diskusi shodla na tom, že Brusel by měl s Polskem zahájit řízení pro porušení práva Evropské unie, proti se postavili logicky jen polští vládní europoslanci PiS.

Polsko přes výzvy českých úřadů i obyvatel kraje v květnu rozhodlo o prodloužení těžby v dole o dalších šest let. Podle právničky Petry Urbanové z kanceláře Frank Bold, která v případu zastupuje český kraj a petici před europoslanci prezentovala, porušuje projekt unijní směrnice o dopadu na životní prostředí či zásoby pitné vody. Petice podepsaná 13 000 lidmi proto žádá EK o bezodkladnou akci, k čemuž se nyní připojila též řada poslanců.

Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

»Je to evidentní útok na práva obyvatel. Je velmi důležité, aby Komise jednala rychle,« prohlásila španělská místopředsedkyně výboru ze socialistické frakce Cristina Maestreová Martínová.

Proti přechodu na čisté zdroje

Další poslanci podotýkali, že kromě porušování práv obyvatel jde rozšiřování dolu a prodlužování těžby uhlí proti unijní politice přechodu na čisté zdroje energie. Skupina PGE, které důl i přilehlá elektrárna patří, chce těžit až do roku 2044. Důl navíc plánuje rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních…!

Podle řady europoslanců navíc polská strana selhala v tom, že neposkytla českým úřadům dostatek informací. »U podobných projektů poblíž hranic musí být podrobná výměna informací,« konstatoval německý člen výboru Peter Jahr z nejsilnější europarlamentní skupiny lidovců. Nedostatek poskytnutých informací vytýká podle ČTK Varšavě i české ministerstvo životního prostředí. Ministr Richard Brabec koncem června prohlásil, že Polsko nedalo českým úřadům řadu požadovaných informací a zároveň porušilo zmíněné unijní směrnice.

Zástupce unijní exekutivy Aurel Dordea Ciobanu konstatoval, že Komise se na českou žádost snaží zprostředkovat dialog mezi oběma zeměmi. ČR by podle něj nyní měla předložit požadavky, které má směrem k Polsku. Brusel má na celou mediační proceduru půl roku… »Pokud by tento přístup správně nefungoval, nebudeme váhat využít všechny dostupné nástroje,« připustil Ciobanu, že EK nakonec k řízení pro porušení unijního práva může sáhnout.

Dlouhá mediační doba

Podle většiny poslanců je však půlroční doba na vyjednávání příliš dlouhá a Komise by měla zakročit rychleji. Počínání Polska kritizovala také řada českých zástupců. Pirátský poslanec Mikuláš Peksa vyzval polské kolegy, aby přijeli ochutnat vodu, jejíž kvalita se v souvislosti s těžbou v příhraničních oblastech zásadně zhoršuje. Místopředsedkyně ÚV KSČM a europoslankyně GUE/NGL Kateřina Konečná zase navrhla, aby »EP uspořádal veřejné slyšení za účasti lidí z postižených obcí«.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 9 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama