Reklama

Ekologické memento: Kapka medu pro Verunku

Již několik týdnů běží naplno i nová muzikálová sezona, takže by (v době zhoršující se finanční situace většiny normálních domácností) nebylo od věci projít si zase po čase veškerou premiérovou nadílku soukromých a polosoukromých produkcí (Aida, Klíč králů, Pomáda, Andílci za školou) s finálním námětem, na co se do Prahy (stále jednoznačně největší české muzikálové mekky) ještě letos vlastně vydat (abyste nekupovali zajíce v pytli).

My ale dnes netradičně ukážeme na jediný titul - ten, který svým způsobem opravdu nemá konkurenci. Nejen u nás vítězí na podzim muzikálová pohádka Kapka medu pro Verunku!

Byl jednou jeden dědeček a babička. Ten dědeček vymyslel svým vnučkám pohádku. Vnučky, když vyrostly, daly pohádku svým rodičům a ti ji vyprávěli zase svým vnoučatům. Vnoučata ji připomněla svým rodičům, tedy původním vnoučatům a ta o ní řekla svým kamarádům, a protože se všem pohádka líbila, tak je napadlo trochu ji zmodernizovat a udělat z ní muzikál...

Jak také jinak v době muzikálového boomu, kdy podobu hudebního divadla získává kdekterá historická či bájná bytost, resp. událost. A světe div se, ono to i tentorkát vyšlo. Vzniklo tzv. multigenerační dílo, které nazvali Kapka medu pro Verunku. A tahle rodinná pohádka začala psát svou novou etapu 15. září v pražském Divadle Hybernia.

Kouzelný dědeček

Tím dědečkem byl JUDr. Jan Pixa, jenž už se premiéry nedožil, ale rodina Pixů se o to víc činila, aby pradědečkovi, dědečkovi, tchánovi a tatínkovi věnovali počin vskutku vydařený. A to se podařilo do puntíku. Kapka medu pro Verunku je morálním, mravním, ekologickým a politickým apelem, návodem, jak zachránit naši nemocnou planetu - v první fázi tedy hlavně současnou civilizaci, která té planetě dává tak setsakramentsky zabrat...

Osloveni byli František Pytloun a známý rocker Petr Kutheil, kteří se spolu s Tomášem Beranem chopili hudby, choreografii dostala na starost vycházející naděje Petra Parvoničová, která zároveň coby pomocná režisérka skvěle zasekundovala zkušenému panu režisérovi Jaroslavu Hanušovi, no a pak už zbývalo jen postavit scénu a navrhnout kostýmy. Obojí se Martinu Černému, resp. Evženii Rážové povedlo také navýsost dokonale, takže se mohlo začít zkoušet.

Dobroučká kapička

A právě v této fázi mnozí zúčastnění začali objevovat snad největší dar celé Kapky medu - vynikající texty a zmiňované apely v nich naštěstí spíš méně než více skryté. Texty rodinné, které díky scénáři Aleny a Jana Pixových zpracovala a do hudby vložila převážně Kristýna Pixová-Radějová.

Kteří to byli/jsou - ti mnozí zúčastnění? Už před rokem se do zkušebního kulturáčku na Bílé Hoře sezvaly převážně Děti Ráje Jarda Klein, Barbora Rajnišová, Míša Sejnová, Fanda Pytloun, Genny Ciatti, Petra Doležalová, Míša Nosková, Honza Hönig, Patrik Plešinger, Peter Veslár, Zdeňka Pijanová či Lukáš Kellner a šlo se na věc.

(Mimochodem, dalšími hvězdami obsazení se díky paralelně uváděnému TV seriálu Gympl stali Miroslav Hrabě či Kristýna Leichtová + ale i zmiňovaná Míša Sejnová; no a když k tomu připočteme velká nejen muzikálová jména jako Bára Basiková, Kamil Střihavka, Peter Strenáčik, Jaromír Holub, Lucie Černíková, Petr Kutheil či Jiří Štědroň, pak už je jasné, že i co do obsazení Kapku doprovází jedním slovem velká kvalita...)!

Zrod

Za ostatní »Kapkaře« jsme pro malé představení dějin projektu oslovili jednoho z tvůrců projektu, Fandu Pytlouna: To se všechno povedlo strašnou náhodou. Když dáte v pravý čas a na pravém místě dohromady partu lidí se stejným zájmem - udělat muzikál, tak pak už je to jednoduché. Já, Petr Kutheil, Lenka a Kristýnka Pixovi jsme stáli úplně na začátku a pak se k nám kromě Tomáše Berana a dalších skvělých umělců přidali i rodiče holek - Jan a Alena Pixovi.

Dali jsme do toho kus srdce, kus duše, moře času a dopadlo to, jak to dopadlo. Nejen že jsme se stali přáteli a vytvořili skvělý tým, ale hlavně se představení moc líbí, a to nám dělá radost. Hudebně je to přesně takové, jak jsme chtěli. Děti v dnešní době mají rády i trošku rockovější hudbu, a tak si i tatínkové místy přijdou na své, ale stejně tak dílo osloví i romatické maminky nebo babičky...

* * *

Nás ale kromě příjemné multižánrové hudby a romantických hitů dostaly nejvíc právě zmiňované famózní rýmované texty, takže se díky vstřícnosti producentky Lenky Pixové-Průšové nemůžeme alespoň o některé pasáže nepodělit. Lepší reklama ke koupi lístků totiž už fakt být nemůže:


Zajímají-li vás některé texty z tohoto muzikálu, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

Roman JANOUCH

FOTO - Martin J. POLÁK (3)

a archiv


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 11 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.