Ilustrační FOTO - Pixabay

Newyorská policie unáší demonstranty

Policejní sbor amerického nejlidnatějšího města New York (NYPD) čelí obvinění, že jeho příslušníci v civilním oblečení »unáší« účastníky demonstrací za policejní reformy.

Kauzu rozpoutalo video natočené jednou z účastnic demonstrace, na níž několik mužů jednu z protestujících tlačí do neoznačeného vozidla. Jednání již odsoudilo několik členů Kongresu i vedení města New York, napsal server BBC.

Na videu je vidět několik mužů, jak zápasí s jednou z demonstrantek a přes nesouhlas ostatních přihlížejících ji naloží do civilního automobilu. Z videa není jasné, zda na sobě měli odznaky či jakoukoliv jinou identifikaci. Policistům na pomoc následně přijde několik strážníků na kolech v uniformách, kteří kolem auta vytvoří bariéru ze svých bicyklů, aby mohlo neoznačené vozidlo se zatčenou demonstrantkou odjet.

Ilustrační FOTO - Pixabay

»Nepostřehli jsme, odkud se zjevili,« uvedl jeden ze svědků incidentu. »Bylo to jako únos,« dodal.

Policie tvrdí, že na ně protestující házeli kamení a lahve, ale demonstranti to popírají. Pořádkové síly nakonec použily pro rozehnání davu slzný plyn.

NYPD následně uvedla, že zadržená byla 18letá Nikki Stoneová, po níž policie pátrala kvůli podezřením z ničení policejních kamer a vandalství. Byla již propuštěna a čeká ji stání před soudem.

»Naše občanské svobody jsou na okraji propasti. Toto není cvičení,« napsala na Twitteru demokratická členka Kongresu za newyorskou čtvrť Bronx Alexandria Ocasiová-Cortezová. »Pro chycení ženy na ulici a její zatlačení do neoznačeného auta neexistuje omluva,« dodala.

»Toto anonymní použití síly je třeba okamžitě vysvětlit,« uvedl další demokratický člen Kongresu za New York Jerrold Nadler. Znepokojení nad videem vyjádřili i činitelé z vedení města.

Incident se odehrál jen krátce poté, co federální pořádkové síly čelily kritice za to, že ve městě Portland ve státu Oregon zasahovali jejich příslušníci ve vojenském vybavení a při zatýkání používali neoznačené civilní vozy.

Prezident Donald Trump přitom prohlásil, že vyšle ještě další příslušníky federálních sil do měst, které podle něj nezvládají protesty, jež pokračují od konce května. V USA na federální úrovni neexistuje nařízení, které by policistům nařizovalo nosit identifikaci. V New Yorku však musí policisté při vyšetřování zločinů dát vědět, že jsou příslušníky policejního sboru.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.