Ilustrační FOTO - Pixabay

Nenasytní boháči

Většina velmi bohatých Američanů, kteří se v rámci kampaně Giving Pledge zavázali k darování většiny svého jmění na dobročinné účely, hromadí stále větší bohatství.

Řada z nich také věnované peníze posílá do svých rodinných nadací a fondů, které prostředky rozdělují pomalu a dárci díky nim rovněž požívají značných daňových výhod. Podle nadace Thompson Reuters to uvádí studie ústavu Institute for Policy Studies.

S kampaní Giving Pledge přišli v roce 2010 miliardáři Bill Gates a Warren Buffet, kteří se zavázali, že věnují většinu svého jmění na charitu. Více než tři čtvrtiny amerických miliardářů, kteří se k jejich závazku připojili, však podle nové studie v posledním desetiletí podstatně zbohatlo.

»Účastníci Giving Pledge si v roce 2010 vytyčili, že odevzdají polovinu svého jmění a namísto toho se jejich majetek zdvojnásobil,« řekl Chuck Collins, spoluautor studie. Řada nejbohatších lidí také vkládá svoje peníze do soukromých fondů, z čehož jim plyne významné daňové zvýhodnění. Tyto fondy pak často peníze jen hromadí a nedostávají se tak až ke koncovým příjemcům.

Jedno procento nejbohatších lidí by mohlo podle analýzy OSN do roku 2050 držet až 24 % veškerého světového jmění, nerovnoměrnost rozdělení bohatství ve společnosti se totiž stále zvyšuje. Podle nedávného šetření nevládní organizace Global Citizen a výzkumné firmy Glocalities si většina lidí přeje, aby se miliardáři více zasazovali za vymýcení chudoby.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


tomasklima162
2020-08-01 23:40
Nejvíce nerovnoměrné rozdělení majetku je v komunismu. Například v
Severní Korei prostí dělníci umírají hlady, ale Kim Čong Un I. si
nechává na zlatých talířích servírovat pečené pávy. Ještě, že
u nás jsme komunismus už svrhli.
hajek.jiri51
2020-08-01 16:37
Co všichni ti "dobráci" nejsou ochotni udělat pro nižší
daně ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.