Ilustrační FOTO - Pixabay

Za nenošení roušek kliky a práce pro celek

Venezuelský režim trestá porušování pravidel proti šíření koronaviru obecně prospěšnými pracemi či fyzickým cvičením, informoval argentinský server Infobae.

Dokazují to podle něj videa či fotografie z několika obcí na západě Venezuely, které se minulý týden objevily na sociálních sítích.

Na jednom z videí například tři mladí lidé ve města Torbes ve venezuelském státě Táchira pod dozorem policisty s lopatami a rýči čistí strouhu u silnice. Jedna dívka z této skupiny má na zádech pověšenou papírovou ceduli s logem místní radnice, na níž je napsáno: »Protože jsem neměla roušku, musím dělat obecně prospěšnou práci«.

Na dalším videu natočeném ve městě Guásimos (rovněž stát Táchira) dělají tři mladíci na místním hřišti kliky. Přitom na ně dohlíží policista, po němž musí opakovat, jakého prohřešku se dopustili. »Neměl jsem být na ulici, mám zůstat doma, policie jednala podle prezidentského dekretu o pandemii COVID-19,« opakují mladíci v rouškách při cvičení.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Svůj smysl tato přísnost má. Ve Venezuele, která má asi 30 milionů obyvatel, se dosud koronavirus SARS-CoV-2 podle oficiálních údajů potvrdil u 20 206 lidí, z toho jen 176 v souvislosti s nákazou zemřelo. A i když opozice či organizace Human Rights Watch tvrdí, že reálné počty nakažených v zemi jsou vyšší, v situaci, jaká panuje na americkém kontinentu obecně, by šlo stále o čísla minimální.

Radikální karanténa

Vláda prezidenta Nicoláse Madura Morose zavedla přísná opatření proti šíření koronaviru v březnu, posléze je zmírnila. Od června aplikuje systém 7+7, který znamená, že týden jsou omezení mírnější a týden platí tzv. radikální karanténa. Ta znamená, že fungují jen sektory nutné pro chod ekonomiky, jako jsou komunikace, zdravotnictví, bezpečnost či zásobování. V radikální karanténě, která právě platí v celé zemi od pondělka, jsou omezeny i otevírací hodiny obchodů s potravinami či základním zbožím.

Také druhý nejlidnatější australský stát Viktorie se s těmi, kteří porušují karanténu, nemazlí. Stát oznámil, že nasadí více vojáků, aby dohlédli na dodržování nařízené karantény.

Za její porušení nově hrozí pokuta až 20 000 australských dolarů (kolem 318 000 Kč). Zpřísnění postihů bylo zavedeno právě kvůli lidem, kteří nařízení nedodržovali, informovala ČTK. Austrálie, která byla považována za příklad úspěšného boje s koronavirem, se nyní ze všech sil snaží šíření nákazy ve státě Viktorie zpomalit a zabránit nástupu 2. vlny epidemie v zemi.

Nekompromisní spolucestující

Na internetu se objevily fotografie z letu nizozemské společnosti na Ibizu. Většina cestujících, kteří vzorně dodržovali roušková pravidla hry, se tu fyzicky pustila do dvou provokatérů, zřejmě posilněných vodkou, kteří si roušky odmítali nasadit. A zodpovědnost uspěla. Provokatéři byli zneškodněni a po příletu zatčeni…

Zachraňme naši budoucnost

Dlouhodobé uzavření škol kvůli pandemii COVID-19 může způsobit generační katastrofu a bezpečný návrat dětí do školních lavic proto musí být nejvyšší prioritou. Prohlásil to generální tajemník OSN António Guterres v krátkém videoprohlášení zveřejněném světovou organizací. Zároveň vyzval k novému přístupu ke vzdělávání v rámci kampaně Zachraňme naši budoucnost.

»Nyní čelíme generační katastrofě, kvůli níž můžeme přijít o nevýslovný lidský potenciál, podkopat desetiletí pokroku a zhoršit zakořeněné nerovnosti,« zhodnotil další koronavirové souvislosti moudře Guterres. »Jakmile bude místní šíření nákazy COVID-19 pod kontrolou, musí být nejvyšší prioritou dostat děti co možná nejdříve bezpečně zpátky do škol a vzdělávacích institucí,« dodal.

Guterres také uvedl, že ještě v polovině července byly kvůli COVID-19 zavřeny školy v asi 160 zemích, což se týkalo více než miliardy žáků. Kromě toho už před nynější pandemií nemělo podle něj přístup ke vzdělání více než 250 milionů dětí…

Svět v rozhodujícím okamžiku

Podle Guterrese se svět nyní nachází v »rozhodujícím okamžiku« pro mladou generaci a rozhodnutí vlád ohledně školství budou mít vliv na stovky milionů dětí i na rozvoj zemí po desítky let…

Generální tajemník také upozornil na nedostatečné financování školství v nízko a středněpříjmových zemích, které se pandemií ještě zhoršilo. Vyzval proto k větší mezinárodní solidaritě a pomoci prostřednictvím rozvojových programů či restrukturalizací dluhů.

Ve svém projevu Guterres oznámil kampaň OSN nazvanou Zachraňme naši budoucnost, která má čtyři priority.

Zaprvé je nutné bezpečně znovu otevřít školy a zadruhé upřednostňovat vzdělávání při rozhodování o financích. Velkou pozornost je nutné věnovat lidem v krizových oblastech, menšinám, lidem bez domova či osobám s handicapem. Rovněž je podle šéfa OSN třeba zaměřit se na digitální gramotnost, celoživotní vzdělávání i vztah mezi neformální a formální výukou.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 5 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.