Ilustrační foto - wikimedia commons

Hagia Sofia do Sýrie

Na severozápadě Sýrie v provincii Hamá se místní chystají s ruskou finanční pomocí postavit repliku istanbulského chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia).

Rozhodnutí postavit zmenšeninu chrámu v syrském městě s většinovým pravoslavným obyvatelstvem je reakcí na krok tureckého prezidenta-diktátora Recepa Tayyipa Erdogana změnit istanbulský chrám po desítkách let opět na mešitu. Syrský kostel má sloužit pravoslavným věřícím. Informoval o tom turecký server Ahval.

Syrská replika Hagie Sofie má vyrůst v městečku Sukajlabíja s asi 17 tisíci obyvatel, které podle některých zdrojů leží blízko pozic turecké armády na severozápadě Sýrie. Rusko a Turecko stojí podle ČTK v občanské válce v Sýrii na opačných stranách, Moskva podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada, Ankara některé teroristické skupiny.

»Sýrie, na rozdíl od Turecka, je zemí, která dává jasně najevo, že je pro možnost mírového a pozitivního mezináboženského dialogu,« řekl minulý měsíc agentuře RIA Novosti ruský poslanec Vitalij Milonov.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 12 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-08-07 20:40
Komunisté by dali svobodu ateistům, historicky cenné chrámy by
přeměnili na muzea a ty ostatní na sklady brambor. A tak to má být.
manitius
2020-08-07 11:41
Mírový a pozitivní mezináboženský dialog v režii Ruska. Tak to se
teda povedlo.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.