Ilustrační FOTO - Haló noviny

Dukovany budují supermoderní trenažér

Jaderná elektrárna Dukovany bude mít do dvou let výkonnější trenažér. Jde o pracoviště používané pro výcvik personálu i při ověřování zvažovaných změn technologie.

Po úpravách zhruba za sto milionů korun budou mít Dukovany podle firmy ČEZ jeden z nejmodernějších výcvikových trenažérů a displejových simulátorů ve světě.

»Simulátor neslouží pouze k výcviku a tréninku operátorů a obslužného personálu, ale často a efektivně jej používáme i při ověřování zvažovaných změn technologie,« uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín. Funkčnost navrhovaného řešení je tak podle ředitele možné ověřit ještě před jeho projektováním.

Jaderné elektrárny Dukovany i Temelín mají pro výcvik personálu každá svůj simulátor, který je přesnou kopií blokových dozoren. V Dukovanech byl trenažér zprovozněn v roce 2000. Výcviku se na něm ročně účastní okolo 100 pracovníků, rozsah výcviku stanovuje atomový zákon.

Práce na modernizaci dukovanského trenažéru už začaly. Výcvik pracovníků bude zatím podle mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka umožňovat v původním rozsahu. V nové podobě by ho mohli operátoři poprvé naostro vyzkoušet ve druhé polovině roku 2022.

Vzhled trenažéru se podle firmy ČEZ na první pohled nezmění. Nový software ale umožní detailnější a věrohodnější simulaci procesů v reálném čase. Bude při ní možné využít matematické rovnice, které vyžadují vysoký výpočetní výkon počítačů.

Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů mají čtyři jaderné bloky, které byly zprovozňované v letech 1985 až 1987. Zástupci elektrárny v červnu uvedli, že firma ČEZ předpokládá investice za 55 miliard korun, aby tyto bloky udržela v provozu ještě 25 až 27 let. ČEZ zároveň pokračuje v přípravách na stavbu nového bloku Dukovan.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.