Rakovina bez pauzy

V USA se od začátku pandemie COVID-19 o polovinu snížil počet zjištěných onemocnění rakovinou. K tomuto závěru došla nová americká studie, o níž informuje agentura AFP.

Její autoři takový vývoj označili za nepříznivý. Způsoben je podle nich odkládáním neurgentních návštěv lékařů a tím, že se lidé pokud možno vyhýbali nemocnicím, protože měli strach z nákazy koronavirem.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Podle závěru vědců klesl počet diagnostikovaných případů šesti typů rakoviny v březnu a dubnu letošního roku o 46 % oproti obvyklým číslům. Úbytek přitom začal v prvním březnovém týdnu, tedy těsně před přijetím společenských restrikcí v USA, a ustálil se na své poloviční hodnotě koncem toho měsíce. V současné chvíli počty odhalených případů rakoviny znovu stoupají, stále však nedosáhly svých původních hodnot před pandemií.

»I když si lidé začali udržovat odstup od ostatních, rakovina si nedala pauzu,« napsali autoři studie. »Opoždění diagnóz povede bezpochyby k projevům v pokročilejším stadiu s vážnějšími klinickými následky,« dodávají. Citují přitom dosud nepublikovanou studii z londýnské univerzity UCL, podle níž zemřelo v důsledku pandemie na rakovinu v USA o 33 890 lidí více, než je obvyklé.

Na pokles odhalených nádorových onemocnění upozornilo v minulosti také například Nizozemsko či Británie. Podle expertů se přitom jedná z hlediska veřejného zdraví o časovanou bombu, na kterou by se měly zdravotnické úřady připravovat. Jiné studie již dříve ukázaly, že nápadně klesl rovněž počet urgentních případů zástavy srdce, mozkové mrtvice či zánětů slepého střeva. Významně se snížily také počty základních vakcinací u dětí a mezinárodní zdravotnické agentury se rovněž obávají nepříznivého vlivu na boj s virem HIV, malárií či tuberkulózou. Vzhledem k šíření koronaviru se totiž přerušila řada zdravotnických kampaní, dodavatelských řetězců a mnoha lidem se ztížil přístup k lékařské péči.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.