Ilustrační FOTO - Pixabay

Čínský export zaskočil analytiky

Vývoz z Číny se v červenci navzdory koronaviru a americkým clům zvýšil meziročně o 7,2 procenta, nejrychleji za sedm měsíců. Dovoz naopak klesl o 1,4 %, avšak hlavním důvodem byl podle analytiků propad cen komodit, když naopak objem dovozu některých surovin byl rekordní.

Vyplývá to z údajů čínského celního úřadu. Růst vývozu výrazně zrychlil z 0,5 % v červnu. Analytici čekali naopak pokles vývozu o 0,2 %. Na druhé straně v případě dovozu, který naznačuje, jak se vyvíjí poptávka na domácím trhu, analytici očekávali růst o jedno procento.

Přebytek bilance zahraničního obchodu stoupl na 62,33 miliardy dolarů (1,4 bilionu korun) z červnových 46,42 mld. USD. Analytici čekali přebytek 42 mld. USD.

Čínská ekonomika pozvolna oživuje z rekordního poklesu v prvním čtvrtletí. Výdaje čínských spotřebitelů ale zatím zůstávají nízké kvůli ztrátám pracovních míst a obavám z návratu epidemie.

Vývoz ze země podpořily rekordní dodávky zdravotnického vybavení a poptávka po elektronických produktech. Na druhé stran prudce vzrostl objem dovozu průmyslových surovin, v čele s železnou rudou, mědí a ropou.

Přebytek obchodu se Spojenými státy stoupl na 32,46 mld. USD z červnových 29,41 mld. USD v červnu. Vývoz do USA navzdory tamnímu propadu ekonomické aktivity a clům vzrostl o 12,5 %. Dovoz amerického zboží se pak zvýšil o 3,6 %, napsaly agentury AP a Reuters.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 20 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.