Ilustrační foto - wikimedia commons

Dopis z USA vyvolal pobouření v Německu

Německý ministr zahraničí Heiko Maas si v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Mikem Pompeem postěžoval na trojici senátorů, která pohrozila německé firmě sankcemi kvůli plynovodu Nord Stream 2.

Informovala o tom agentura DPA. Výstavbu plynovodu, který má přivádět ruský plyn do Evropy, Spojené státy dlouhodobě napadají.

Maas vyjádřil údiv nad dopisem tří republikánských senátorů, kteří napsali zástupcům přístavu v Sassnitzu na Rujáně. Pohrozili, že Spojené státy by mohly kvůli zapojení do projektu Nord Stream 2 uvalit sankce na provozovatele a akcionáře přístavu. Zakázat by jim mohly vstup do země a zmrazit jejich majetek v USA.

Dopis trojice republikánských senátorů vyvolal podle DPA pobouření napříč německou politickou scénou.

Přístav v Sassnitzu na baltském ostrově Rujána hraje klíčovou roli v projektu dostavby plynovodu Nord Stream 2, z něhož zbývá vybudovat už jen zhruba 150 kilometrů. V Sassnitzu se skladují ocelová potrubí, která se tam rovněž obalují betonem. V přístavu kotví i ruská loď Akademik Čerskij, která se podílí na dostavbě plynovodu.

Pompeo už v polovině července vyhrožoval, že Spojené státy podnikají kroky, díky kterým by mohly uvalit sankce na firmy zapojené do projektů plynovodů Nord Stream 2 a Turkstream.

Plynovod Nord Stream 2 má přivádět ruský plyn do Evropy a podle amerického prezidenta Donalda Trumpa se kvůli němu zvýší závislost Evropy na Rusku. Ve skutečnosti ale Spojené státy především chtějí získat v Evropě odbytiště pro svůj zkapalněný zemní plyn. Německo však potřebuje levný plyn, protože se zbavuje uhelných a jaderných elektráren. Po boku USA proti zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 naopak vystupuje zejména Polsko a Ukrajina.

Nord Stream 2 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa. Plyn z tohoto potrubí má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal. Projekt vede ruská plynárenská společnost Gazprom, která ho také z poloviny financuje. Dalšími partnery v projektu jsou rakouská OMV, německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Royal Dutch Shell a francouzská Engie.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 33 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-08-13 19:59
Žraloci se pustili do sebe. Nakloněn jsem ale více evropským.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.