Ilustrační FOTO - Pixabay

Zrušení daně z nabytí zpět do Sněmovny

Vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti Senát vrátil do Sněmovny. Pozměňovacím návrhem chce opravit legislativní chyby v té části předlohy, která zachovává možnost odpočtu úroků z hypotéky od základu daně z příjmů. Cíl návrhu, zrušení daně z nabytí, však zachovává, stejně jako možnost odpočtu úroků.

Vláda původně spolu se zrušením daně navrhla, aby si u nových úvěrů na bydlení poskytnutých po 1. lednu 2022 nemohli kupující odečítat zaplacené úroky od základu daně z příjmů. Kritizovali to hlavně opoziční poslanci. Sněmovna poté při závěrečném schvalování přijala pozměňovací návrh, který odpočty zachovává. Snižuje však nejvyšší možnou částku z nynějších 300 000 korun na polovinu.

Podle předsedy senátního hospodářského výboru Vladislava Vilímce (ODS) však tato část návrhu obsahuje chyby, které by v konečném důsledku odpočet úroků znemožnily. Proto předložil pozměňovací návrh, který odstraňuje z předlohy legislativní chyby, přijaté parametry ale nemění.

S výtkami Senátu souhlasila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). »Prošel nám tedy paskvil neprovázaný na celé znění zákona,« uvedla šéfka resortu. Poukazovala na to, že na dotyčném poslaneckém pozměňovacím návrhu nespolupracovalo ministerstvo financí, které jinak nabízí poslancům, že jim pozměňovací návrhy zpracuje, aby byly legislativně v pořádku. Ministerstvo podle ní chtělo nedostatky opravit v daňovém balíčku, kterým se nyní zabývá Sněmovna. Vilímcův návrh podpořila s tím, že Senát by neměl nechat procházet zákony, které nejsou legislativně v pořádku.

Senátní pozměňovací návrh kromě jiného stanovuje, že na úvěry poskytnuté do konce letošního roku se bude vztahovat limit odpočtu úroků 300 000 korun. Na úvěry poskytnuté od příštího roku už jen nový limit 150 000 korun.

Nájemní bydlení stále mimo pozornost vlády

Podle člena sněmovního hospodářského výboru Leo Luzara (KSČM) bylo rozhodnutí Senátu vrátit novelu očekávané. »Chybu sice slíbilo opravit ministerstvo financí, ale dalo se očekávat, že senátoři se rozhodnou to udělat sami,« řekl našemu listu. Pokud jde o samotnou předlohu, Luzar připomněl, že novela ušetří prostředky všem těm, kteří si chtějí pořídit byt do osobního vlastnictví, popřípadě se rozhodnou řešit svou bytovou otázku formou nákupu nemovitostí. »Co však návrh bohužel neřeší, a v tom spatřujeme jeho obrovskou chybu, je, že nájemní a družstevní bydlení zůstává stále mimo pozornost vlády,« kritizoval vládní předlohu. Komunisté by podle něj uvítali, aby vláda se stejnou razancí, jakou uplatňuje v rámci snahy o pořízení soukromého vlastnictví, přistupovala i k lidem, kteří finanční prostředky nemají a potřebují řešit bydlení. »Stále očekáváme koncepční materiál řešící družstevní a individuální výstavbu, popřípadě výstavbu prováděnou obcemi. Bydlení se stává čím dál více nedostatkovým zbožím, a zvláště pro mladé rodiny představuje obrovskou zátěž. Nehorázné ceny nemovitostí především v Praze jsou velice negativní vizitkou jak pražské samosprávy, tak ale bohužel i ministerstva pro místní rozvoj,« dodal Luzar.

Leo Luzar.

Novela má zpětnou účinnost

Sazba daně z nabytí nemovitosti, která v minulosti nahradila daň z převodu, činí čtyři procenta a platí ji kupující. Stát na ni v posledních letech ročně vybral kolem 13 miliard korun. Schillerová již dříve několikrát označila daň z nabytí za nespravedlivou. Všechny předchozí pokusy zrušit tuto daň však ztroskotaly. Nepovedlo se to ani loni, kdy to navrhl Senát.

Ministryně připustila, že se v minulosti vždy bránila zrušení této daně, protože výpadek příjmů státního rozpočtu kolem 13 miliard korun nebyl zanedbatelný. Fiskální dopad zrušení daně odhadla na deset miliard korun s tím, že část peněz se státu vrátí na jiných daních. Ministryně ujistila, že i kdyby Sněmovna zákon stvrdila až v září, nic se nestane a poplatníci nebudou muset daň platit.

Novela má zpětnou účinnost. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března následně ministerstvem kvůli pandemii odloženou do konce srpna, už daň platit nebudou. Pokud ji někdo už zaplatil, úřad mu peníze vrátí standardní cestou jako přeplatek, informovala ministryně. Týká se to tak lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr v prosinci 2019 nebo později.

Zákon zároveň prodlužuje z pěti na deset let tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení. Prodloužení časového testu bude platit pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 6 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.