Ilustrační FOTO - Pixabay

Rejstřík spuštěn

Ministerstvo financí spustilo pilotní provoz rejstříku osob vyloučených z hazardních her. Budou v něm například lidé pobírající dávky ve hmotné nouzi nebo osoby v úpadku. O zápis do rejstříku mohou lidé požádat i sami. Ostrý provoz má být spuštěn 20. prosince.

Lidi zapsané v rejstříku, kterých je nyní zhruba 200 000, nesmí provozovatel hazardní hry pustit do herního prostoru. »Díky tomuto rejstříku už nebude možné, aby peníze vyplacené na dávkách v hmotné nouzi končily v automatech, jak se to v mnoha případech dosud bohužel děje. Spuštění systému, který dokáže vyloučit ohrožené skupiny osob či patologické hráče z pokušení tvrdého hazardu, pomůže nejen jim, ale také jejich rodinám a nejbližšímu okolí,« uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

S registrem vyloučených osob počítal zákon o hazardu, který vstoupil v účinnost na začátku roku 2017. Některá sdružení, například Občané proti hazardu, dlouhodobě upozorňovala, že je to problém a počet patologických hráčů se sníží pouze nepatrně. To se podle Schillerové nyní výrazně změní.

»Již nyní mohou osoby požádat o dobrovolný zápis do rejstříku. Pro provozovatele začne ověřovací povinnost platit od 20. prosince. Dobrovolně to mohou učinit i dříve. Pokud v rejstříku osoba zapsána bude, tak ji provozovatel hazardní hry nesmí vpustit do herního prostoru a umožnit jí zřídit nebo používat uživatelské konto,« vysvětlil ředitel odboru pro regulaci hazardu Martin Šabo. Opatření se podle něj týká například heren, kasin nebo kurzových sázek. Nevztahuje se třeba na tombolu na zábavě nebo na stírací losy.

Rejstřík se zatím nevztahuje na lidi v exekuci. »Je to dáno tím, že tady registry zatím nejsou spolehlivé. Neexistuje přesná evidence. Ale vytvoříme maximální tlak, aby se to změnilo co nejdříve,« podotkla Schillerová. Za porušení zákona pro provozovatele podle ní hrozí pokuta až 50 milionů korun.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 4 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.