Ilustrační FOTO - Pixabay

Výběr dodavatele pro 5G a právní stát

Česká republika by měla dodavatele technologií pro mobilní sítě 5G posuzovat na základě technických kritérií při zachování mimořádné možnosti státu vyloučit dodavatelskou firmu na základě politického rozhodnutí. Rizikovost dodavatelů by měli primárně hodnotit operátoři, kteří jsou za bezpečnost sítí zodpovědní, a nikoliv stát.

Vyplývá to ze studie advokátní kanceláře Toman & Partneři, kterou prezentovala na tiskové konferenci spolu s firmou Huawei, která studii zadala.

Čínská společnost Huawei podle médií nedávno nezískala v ČR od Národního bezpečnostního úřadu prověrku na úroveň tajné. Pro spolupráci s českými operátory při budování mobilních sítí 5G u nás ale prověrku nepotřebuje.

Ačkoliv zohlednění netechnických kritérii považuje studie za legitimní, upozorňuje, že jejich paušální aplikace bez přihlédnutí ke konkrétním okolnostem může způsobit vyloučení dodavatele, který nepředstavuje riziko pro bezpečnost 5G sítí. Navrhuje proto takzvaný německý model, který kombinuje technické posouzení a následné politické posouzení za předem stanovených podmínek.

»Prioritou každého státu je zajištění bezpečnosti nově budovaných 5G sítí. To však neznamená, že bychom při tom měli rezignovat na dodržování základních zásad právního státu při posuzování dodavatelů, kteří se na jejich budování chtějí účastnit,« uvedl Petr Toman z kanceláře Toman & Partneři.

V ČR se v současnosti koná aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Jedním z hlavních dodavatelů technologií pro tyto sítě je Huawei, dalšími jsou například Ericsson nebo Nokia. Technologie Huawei používají všichni tři tuzemští mobilní operátoři.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 11 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-09-19 20:53
Češi přišli s podezřením jak na zavolanou a taky si to odse...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.